managerial economics

1. JQ sells ties and currently has sales of 1,200 units a month, producing a revenue of £36,000. It competes with KR, who is now considering a price cut of 25%. The PED for JQ is –1.5 and the CED between the two products is 0.8.

a) Calculate the effect of KR’s price cut on the sales volume and revenue of JQ.

b) Assuming KR does cut its price by 25%, determine the price that JQ would have to charge to restore its sales volume to its previous level.

c) Calculate the effects of the decisions in a) and b) above on profit compared with the original profit, assuming that JQ’s ties cost £20 to produce. Is JQ’s retaliatory price cut a good decision?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 119
asked by ali

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Managerial Economics

    SQ sells ties and currently has sales of 1,200 units a month, producing a revenue of £36,000. It competes with TR, who is now considering a price cut of 25%. The PED for SQ is –1.5 and the CED between the two products is 0.8.

    asked by Gio on March 12, 2018
  2. manegerial econimics

    1 JQ sells ties and currently has sales of 1,200 units a month, producing a revenue of £36,000. It competes with KR, who is now considering a price cut of 25%. The PED for JQ is –1.5 and the CED between the two products is 0.8.

    asked by ali on March 1, 2009
  3. Economy (Need help understanding this!

    Ben used to sell imported silk ties for $20 each in his store. His sales averaged 30 ties a week. He pays $12 to buy the ties he sells. Ben wondered if he could increase his profit by raising his price to $25. He tried this for a

    asked by Julia T.F on January 7, 2017
  4. Algebra

    An inventor of a new product believes that the cost of producing the product is given by the function C(x) = 1.75x + 7000. If the inventor charges $4 per unit, then her profit for producing and selling x units is given by the

    asked by jessica on April 26, 2007
  5. math

    the inventor charges $4.00 per unit, then her profit for producing and selling x units is given by the function P(x) = 2.25x - 7000 (a) What is her profit if she sells 2000 units? (b) What is per profit if she sells 5000 units?

    asked by Diana on June 1, 2007
  6. Math Help

    A division of a corporation produces "Personal Income Tax" diaries. Each diary sells for $8. The monthly fixed costs incurred by the division are $20,000, and the variable cost of producing each diary is $3. What should be the

    asked by Robbi on October 19, 2016
  7. math (2nd Try)

    A salesman gets paid on commission, and his commission is based on how many units he sells during the month. If the salesman sells $1500 worth of units or less, he makes a flat commission of $900 plus 10% of the sale. If he sells

    asked by Jane on May 13, 2013
  8. math

    A salesman gets paid on commission, and his commission is based on how many units he sells during the month. If the salesman sells $1500 worth of units or less, he makes a flat commission of $900 plus 10% of the sale. If he sells

    asked by Jane on May 10, 2013
  9. Math

    Find the sales necessary to break even (R = C) when the cost C of producing x units is C = 2.24x + 6100 and the revenue R from selling x units is R = 3.49x.

    asked by Anonymous on August 22, 2018
  10. Math

    Find the sales necessary to break even (R = C) when the cost C of producing x units is C = 2.24x + 6100 and the revenue R from selling x units is R = 3.49x.

    asked by Anonymous on August 20, 2018

More Similar Questions