WRITING

Could you please correct my essay?
The magic carpet
Once very hot day, I was looking for my criket bat down in the basement. I saw a beautiful colourful carpet was lying in the coner of the room as I came closer suddenly the carpet jumped! It moved and flied off into the air then a loud booming voice came from the carpet.
"Welcome O Master. I am a magic carpet and I am at your services"
I quickly ran upstairs and told Bryan, my younger brother. We both were very excited and decided to visit India. The magic carpet and us flied high up into the sky and landed in Delhi, the capital of India. There we saw a magnificient castle which belong to King Olama. King Olama was a tyrant ruler and most of the people of India despites him.
The weather was very humid but nice and sunny so we agreed to visit one of their famous market. At the market there were lots of people in their custom costumes and all the foods displayed are very interesting. We get to try some foods especialy their popular India curry chicken and it was delicious.
Then we flied passed a huge Budda statue, looking down we saw some monks praying in the temple.
The sky got dark so we flied back home, thanks to the magic carpet we both had a wonderful adventure.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 87
asked by BRENDON
  1. One, not once. cricket not criket. carpet was lying = carpet lying... room as = this is a run-on sentence. Either use a period or semicolon = room. As... flied off = flew off... air then = another run-on = air. Then... services" = usually singular and you need end punctuation = service."

    and us flied = "us" is an object and you need a subject = and we flew... belong = belonged (past tense) despites him.= despied (past tense as he is no longer living, right?)

    market. = needs to be plural = markets. foods = possible, although this word is usually singular = food there were lots of people = this sets the scene for telling your story in the past tense, so foods were (or food was), We got to try (also past tnese) ... especially (spelling is off)...Indian curry = an adjective (Indian) not a noun (India)

    Then we flew past a huge...statue. Looking (another run-on sentence)

    so we flew back home and thanks (instead of another short sentence, you can often combine a run-on sentence with something like "and, but, etc."

    It's an interesting story but you should skip lines or indent for each paragraph, work on spelling and grammar.

    Sra

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Carpet plus installs carpet for $100 plus $8 per square yard of carpet. Carpet World charges $75 for installation and $10 per square yard of carpet. Find the number of square yards of carpet for which the cost including carpet and

    asked by Caitlyne on February 21, 2012
  2. Math

    "Mr. Macho, my great dane, ate 125 hotdogs over a five-day period. Each day he atee seven more hot dogs than on the previous day. How many hot dogs did he eat on the first day?" I got 55 hot dogs. Is this right??

    asked by Patricia on November 17, 2009
  3. Interpretation of fiction

    I was wondering if anyone has read the novela "Aura" by Carlos Fuentes. If so I am writing a paper about what the purpose was for the use of magic in the story. I think that magic was used in order to seduce the main character

    asked by Hannah on February 24, 2011
  4. geometry

    you plan to carpet 468ft of space. carpet costs $26.75 per square yard and the tax is 7%. the carpet is sold in 12 ft rolls. what is the cost of the carpet?

    asked by ALICE on April 25, 2013
  5. English

    Can you check these very last sentence of the day, please? 1) One day (and not once)the thieves jumped through the window of my house 2) One day the thieves got into my house through my bedroom's window. Actually, I had left it

    asked by Franco on January 30, 2010
  6. MATH

    MACHO ATE 125 HOT DOGS OVER A FIVE DAY PERIOD. EACH DAY HE AT SEVEN MORE HOT DOGS THAN ON THE PREVIOUS DAY. HOW MANY HOT DOGS DID HE EAT ON THE FIRST DAY?

    asked by TAYLOR on September 5, 2010
  7. Math

    A contractor buys 14 yd of nylon carpet and 20 yd of wool carpet for $1738. A second purchase, at the same prices, includes 16 yd of nylon carpet and 25 yd of wool carpet for $2102. Find the cost per yard of the wool carpet.

    asked by Sarah on December 13, 2015
  8. 3rd grade

    mr.mancho my great dane ate 125 hot dogs over a five day period. each day he ate seven more hot dogs than on the previous day. how many hot dogs did he eat on the first day.....

    asked by nikki on October 14, 2010
  9. math problem solving

    mr. mancho, my great dane, ate 125 hot dogs over a five-day period. each day he ate seven more hot dogs than on the previous day. how many hot dogs did he eat on the first day

    asked by nikki on October 14, 2010
  10. Math

    Mr.Macho ate 125 hot dogs over a five day period. Each day he ate seven more hot dogs than on the previous day. How many hot dogs did he eat the first day.

    asked by Jo on December 25, 2017

More Similar Questions