Help

A ballpoint pen cost 8 times as much as an exercise book. John spent 2/5 of his money one exercise books and 1/3 of the remainder on 3 ballpoint pens. How many exercise books did he buy?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 1/3 (1 - 2/5) = 1/5 spent on 3 books
    so each book cost 1/15 of his money
    each pen cost 8/15 of his money
    he could only buy one exercise book.

    1. 👍
    2. 👎
  2. If your question means:

    John spent 2 / 5 of his money on exercise books, not for ​one exercise book

    then:

    m = John´s money

    b = price of ballpoint pen

    e = price of an exercise book

    b = 8 e

    When John spent 2 m / 5 on exercise books remainder = m - 2 m / 5 = 5 m / 5 - 2 m / 5 = 3 m / 5

    1 / 3 of the remainder = ( 1 / 3 ) ∙ 3 m / 5 = m / 5

    1 / 3 of the remainder = 3 ballpoint pens

    m / 5 = 3 b

    Multiply both sides by 5

    m = 15 b

    m = 15 ∙ 8 e

    m = 120 e

    For his money he can buy 120 exercise books.

    John spent 2 / 5 of his money on exercise books means:

    2 m / 5 = 2 / 5 ∙120 e = 240 e / 5 = 48 e

    He buy 48 exercise books.

    1. 👍
    2. 👎
  3. my bad - I got lost in the details.
    Thanks for watching.

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    you have two boxes of colored pens. The first box contains a red pen, ab blue pen, and a green pen. The second box contains a yellow pen, a red pen, and a black pen. What is the set that represents all the pens.

  2. maths-urgent

    Arjun spent Rs.12 to purchase some pens and pencils.The cost of a pen and pencil are in the ratio 3:2. the total cost of a pen and a pencil is Rs. 3. if the total number of pens and pencils he purchased is7, find the number of

  3. Lang arts

    Connect the type of organization pattern to an example of books about cat and dog ownership. (1 point) A-Subject by Subject____________________________ B-Point by Point_________________________________ 1-The book fifst explains

  4. math

    Julie spent $50 on a book. The cost of the book was $24 less than twice what she spent on a backpack. How much did the backpack cost?.

  1. MATHS

    A woman had $200. she went to the meatshop, a drug store and a book store. she spent four(4) times as much money in the meatshop as in the drug store. she spent $15 less at the book store than at the drug store she then had $5.00

  2. Math

    John have $24. He spent 1/4 of his money on jeans and 2/5 of the remaining on a cap. How much money did John spent

  3. math

    John made a rectangle pen for his dog using 28 feet of fencing if the width of the pen is 2 feet more than 1/2 of the length what is the length of the pen

  4. Calculus

    A farmer wants to build a rectangular pen and then divide it with two interior fences. The total area is to be 2484ft^2. The exterior fence costs $18.00 per foot and the interior fence costs $16.50 per foot. Find the dimensions of

  1. math

    Web Results For:The ratio of john's money to Peter's money was 4:7 at first. After john spent 1/2 of his money and Peter spent $60. Peter had twice as much money as john. How much money did john have at first?

  2. Can help me. Thank you

    John had a sum of money. He spent $132 on a computer software and 3/4 of his remaining money on 5 indentical books. The amount he had left wa equal to 1/6 of his money. How much did each book cost?

  3. Help

    John spent 1/3 of his money on a pair of shoes and 3/5 of the remainder on 4 storybooks. He still had $48 left. (a) How much money did he have at first? (b) Find the cost of each storybook if each storybook cost the same amount of

  4. Algebra

    The bus fare in a city is $2.00. People who use the bus have the option of purchasing a monthly coupon book for $24.00. With the coupon​ book, the fare is reduced to.$1.00. Determine the number of times in a month the bus must

You can view more similar questions or ask a new question.