Advanced Functions

2. The monthly revenue, R, for a big tech company depends on the monthly advertising expenses, x, by the
function r(x)=1020x / 25+8, where the monthly revenue and advertising expenses are in thousands of dollars.
a) What should be the monthly advertising expenses if the company wants the monthly revenue (in $) to
exceed $20000?
b) What will happen to the amount of monthly revenue as monthly advertising expenses increase? Provide a
complete answer by providing details about the behaviour of the graph and numerical details about the monthly
revenue

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. (a) just use your r(x) to solve r(x) > 20,000
    (b) since the slope is positive, r(x) increases as x increases

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    oobleck

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    A phone company offers two monthly charge plans. In Plan A, the customer pays a monthly fee of $13 and then an additional 6 cents per minute of use. In Plan B, there is no monthly fee, but the customer pays 8 cents per minute of

  2. algebra

    the spreadsheet shows the monthly revenue and expenses for a new business.use the models to predictt the month in which revenue will equal expense. month revenue expenses jan 4000 22,000 feb 9000 24,000 mar 13,000 25,000 apr

  3. Algebra

    A phone company has a monthly data plan where a customer pays flat monthly fee of $20 and then a certain amount of money per gigabyte (GB) of data used on the phone. If a customer uses 3 GB, the monthly cost will be $26. If the

  4. math

    Raj is deciding between two cell phone plans, A and B, which are both linear functions. The monthly charge for plan A according to the number of minutes used is shown in the table. Monthly Charge for Plan A Minutes used, x Monthly

  1. Math

    A phone company uses the equation y=0.15x+10 to find y, the monthly charges for a customer sending x text messages. How many text messages are sent if the monthly charge is $77.50?

  2. algebra

    Company A rents copiers for a monthly charge of $360 plus 12 cents per copy. Company B rents copiers for a monthly charge of $720 plus 6 cents per copy. What is the number of copies above which Company A's charges are the higher

  3. pre cal

    Electricity Rates in Florida. Florida Power & Light Company supplies electricity to residential customers for a monthly customer charge of $5.69 plus 8.48 cents per kilowatt-hour for up to 1000 kilowatt-hours. (a) Write a linear

  4. Math Problem

    Company A rents copiers for a monthly charge of $240 plus 8 cents per copy. Company B rents copiers for a monthly charge of $480 pluse 4 cents per copy. What is the number of copies above which Company A's charges are the higher

  1. Algebra

    A phone company offers two monthly charge plans. In Plan A, the customer pays a monthly fee of $35.70 and then an additional 6 cents per minute of use. In Plan B, the customer pays a monthly fee of $30 and then an additional 7

  2. Math

    The monthly revenue R (in thousands of dollars) from the sales of a digital picture frame is approximated by R(p) = −10p^2 + 1480p, where p is the price per unit (in dollars). a) Find the unit price that will yield a maximum

  3. Marketing

    Net-4-You is an internet service provider that charges its 1 million customers $19.95 per month for its service. The company's variable cost are $0.50 per customer per month. In addition, the company spends $0.50 per month per

  4. check my work

    The table below shows your expenses. Use the information in the table to answer questions 1­3. Expense Type Cost mortgage (monthly) $1,850.00 groceries (bi­weekly) $113.50 telephone (monthly) $96.80 credit card (monthly) $100.00

You can view more similar questions or ask a new question.