mathmatics

A store is having a sale on jelly beans and almonds. For 3 pounds of jelly beans and 5 pounds of almonds, the total cost is $25. For 12 pounds of jelly beans and 2 pounds of almonds, the total cost is $37. Find the cost for each pound of jelly beans and each pound of almonds.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 3j + 5a = 25
    12j + 2a = 37

    1st time 4
    12j + 20a = 100
    subtract the 2nd
    18a = 63
    a = 3.5

    sub into the original 1st to get j

    1. 👍
    2. 👎
  2. asdf

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    The ratio of red jelly beans to yellow jelly beans in a dish is 3:4. if greg eats 3 red jelly beans and 6 yellow ones, the ratio is 4;5. how many jelly beans were originally in the dish?

  2. math

    Results of a survey of fifty students indicate that 30 like red jelly beans, 29 like green jelly beans, and 17 like both red and green jelly beans. How many of the students surveyed like no green jelly beans?

  3. mathematics

    you share your packet of jelly beans with your sister in the ratio 5:3. how many jelly beans do you get?

  4. science

    Listed below are six mixtures. Identify physical properties of the components that allow you to separate them. Then, explain the method you would use to separate the components. Mixture 1: Salt dissolved in water Physical

  1. Discrete Probability (Math)

    A box contains 19 yellow, 29 green and 37 red jelly beans. If 14 jelly beans are selected at random, what is the probability that 5 are yellow?

  2. Math-CHECK ANSWERS

    hi please check these math answers! 13. If 4 out of 20 people like red jelly beans, what percent of the people do not like red jelly beans? A.5% B.20% C.80%(I PICK THIS) D.90% 14. Sally is photocopying a picture. The original

  3. Math

    In a bag of 400 jelly beans, 25% of the jelly beans are red in color. If you randomly pick a jelly bean from the bag, what is the probability that the jelly bean picked is NOT one of red jelly beans?

  4. algebra

    A store sells mixtures of almonds and cashews for $6.50 per pound. Peanuts sell for $2.95 per pound and cashews sell for $7.95. How many pounds of each should be used to make 80 pounds of this mixture?

  1. language

    Which sentence uses a comma to separate two independent clauses?(1 point) A. AJ likes butter, and jelly on toast. B. I need carrots, beans, and potatoes. C. It's a great day to fly a kite because it's warm, and sunny. D. Stu likes

  2. Math

    Assume a box contains three red jelly beans and two green ones. We consider the event that a red bean is drawn. Suppose I pick a jelly bean from the box without looking. I record the color but do not put the bean back in the box.

  3. probability and counting

    (1 pt) A box contains 25 yellow, 28 green and 38 red jelly beans. If 13 jelly beans are selected at random, what is the probability that: a) 5 are yellow? b) 5 are yellow and 7 are green? c) At least one is yellow?

  4. Algebra

    Steve is making bags of mixed nuts. Almonds are $5 per pound & Cashews are $12 per pound. Steve charges $56 per 7 pound bag. 1. Write a system of equations that can be used to determine how many pounds of almonds & how many pounds

You can view more similar questions or ask a new question.