math

the cost of 6oz. of chicken is $2.00. how much would it cost for 1.5lbs. of chicken ? (16oz=1lb.)

2 simple ways:

1.
if 6 oz cost 2.00
then 1 oz costs 2.00/6 = .3333.
and then 16 oz cost 16(.3333..)
=5.33

2. by ratios

2.00/6 = x/16
cross multiply and solve for x

you will get the same calculations as above.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 86

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math 050

    Apples cost $4 for 5lbs. How much will 40 lbs.of apples cost? (Set up a proportion and solve it)

    asked by Anonymous on November 11, 2010
  2. Math

    The cost of 1lb of strawberries is a dollar more than the cost of 1lb of grapes. If ms. A bought 2lbs of strawberries and 5lbs of grapes for $12.50. What is the cost of the fruits.

    asked by math on October 10, 2017
  3. algebra

    Layla wants to buy fish, chicken or some of each. The fish cost $4 per pound and the chicken cost $3 per pound. She will spend at least $11 no more that $15. What is the system of inequalities to model this is situation

    asked by ty on August 16, 2015
  4. Math

    At a local deli, two beef sandwiches and a chicken sandwich cost 12.25. Three beef and two chicken sandwiches cost $20. Find the cost of each sandwich.

    asked by Henry P on May 27, 2012
  5. epoka university

    1) The cost that is related to the particularly cost object and can be traced to it in an economically feasible (cost-effective) way is called: o Indirect cost o Cost tracing o Direct cost o Variable cost

    asked by evisa gjoni on November 21, 2012
  6. accounting

    # 1 Takers,Inc.provide the following results: 2004 2003 Units 2,400 3,000 Total Cost 19,200 24,000 What form of cost behavior is the cost above? Fixed cost, Sunk Cost, Mixed Cost or Variable Cost

    asked by lia82 on July 10, 2007
  7. math

    Carol buys 1.2 pounds of chicken breast. If each pound of chicken breast cost $3.70,how much will she pay for the chicken breast.

    asked by jac on February 17, 2017
  8. business and finance

    The cost of producing a number of items x is given by C=mx+b, inwhich b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost

    asked by cheryl on March 29, 2007
  9. Math

    Victoria spends 5/9 of her money of a flan and two chicken pies. Each chicken pie cost 1/6 as much as the flan. Victoria has $24 left. a. How much money does Victoria spend? b. How much does the flan cost?

    asked by Y u care? on January 4, 2020
  10. ACCOUNTING HELP

    Hello, I'm having trouble understanding Direct Cost, Overhead Cost and Indirect Cost. ***Also Period cost and Product cost. please can anyone explain it and give examples for each! thanks

    asked by gia on May 25, 2014

More Similar Questions