Ask questions and get helpful responses.

volume- what’s the answer

A 500-gram bag of granola costs $4, and a 2-kilogram bag of granola costs $15. What is the least expensive way to buy 2,000 grams of granola? Explain.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
  1. You pay $4 for 500 g so you will pay $4 x (2,000/500) = 4 x 4 = $16 if you buy 4 bags. You can buy it in 2,000 g bags for $15. Which do you want to do?

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
    👤
    DrBob222
  2. Blah blah Blah blah Blah blah blah

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  3. So what’s the answer

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Respond to this Question

First Name

Your Response

Still need help? You can ask a new question.