Mathematics

The jeepney fare is 8 pesos for the first 4 km and with additional 1.50pesos for the succeeding kilometer.What is the distance of your home to morong town proper in miles if the fare is 20 pesos?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 8 + 1.50(x-4) = 20

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    oobleck
  2. Result is 12 km.

    Miles distance required.

    So you need to convert 12 km to miles.

    1 mi = 1.609344 km

    1 km = 1 / 1.609344 mi

    12 km = 12 / 1.609344 = 7.45645430685 mi

    So you have to convert 12 km Miles distance required.

    So you have to convert 12 km into miles.

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. General Mathematics

    A jeepney ride costs P8.00 for the first 4 kilometers, and each additional integer kilometers adds P1.50 to the fare. Use a piecewise function to represent the jeepney fare in terms of the distance (d) in kilometers.

  2. Math

    A jeepney ride in Lucena costs P 9.00 for the first 4 kilometers, and each additional kilometers adds P0.75 to the fare. Use a piecewise function to represent the jeepney fare F in terms of the distance d in kilometers. - 11. a.

  3. general mathematics

    A van rental charges 5,500.00 pesos flat rate for a whole-day tour in CALABARZON of 5 passengers and each additional passenger added 500.00 pesos to the tour fare. Express a piecewise function to show to represent the van rental

  4. Math

    A jeepney ride costs 8 pesos for the first 4 km and each additional integer km add 1.50 pesos to the fare. Use a piecewise function to represent the jeepney fare in terms of the distance (d) in km. Please give the solution. Thank

  1. Mathematics

    A jeepney ride in Lucena costs P 9.00 for the first 4 kilometers, and each additional kilometers adds P0.75 to the fare. Use a piecewise function to represent the jeepney fare F in terms of the distance d in kilometers. - CHOICES

  2. Mathematics

    A tricycle ride cost 10 pesos for the first kilometers and each additional kilometers add 8 pesos to the fare. Use a piecewise

  3. mathematics

    A videoke machine can be rented for 1, 000 pesos for three days, but for the fourth day onwards, an additional cost of 400 pesos per day is added. Represent the cost of renting a videoke machine as piecewise function of the number

  4. General Mathematics

    A proposed train fare would charge 20 pesos for the first five kilometers if travel and 0.75 for each additional kilometer over the proposed fare. Find the fare function f(x) where x represents the number of kilometers traveled

  1. Mathematics

    A taxi ride cost P50.00 for the for 600 meters and each additional m meter (or a fraction theoreof) ads p 0.50 to use the fare. Use a piecewise function to signify the taxi fare in terms of the distance

  2. General Math

    Maria rides a jeepney to go to the market which is 14km away from her house. The fare rate is 8.00 pesos for the first 4km and additional 1.40 pesos for every km or a fraction of it thereafter. What mathematical can be drawn out

  3. Math

    The fee for hiking a guide to explore a cave is 700 pesos. A guide only take care of maximum of 4 persons,and additional guides can be hired as needed. Represent the cost of hiring guides as a function of the number of tourist who

  4. math

    The owner of a luxury motor yacht that sails among the 4000 Greek islands charges $960/person/day if exactly 20 people sign up for the cruise. However, if more than 20 people sign up (up to the maximum capacity of 100) for the

You can view more similar questions or ask a new question.