Math

The cost of 5 hats and 1 scarf is $47. The cost of 2 hats and 2 scarves is $40. How much does one hat cost

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 5h+1s = 47
    2h+2s = 40
    since s=47-5h,
    2h+2(47-5h) = 40
    Now finish it off

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    oobleck

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math/economics in calculus

    The average cost of manufacturing a quantity q of a good, is defined to be a(q) = C(q)/q. The average cost per item to produce q items is given by a(q) = 0.01q2 − 0.6q + 13, for q >0. I know that the total cost is

  2. Math

    The cost of four scarves and six hats is $52.00. The cost of two hats is $1.00 more than the cost of one scarf. What is the cost of one scarf? a. $4.00 b. $5.00 c. $6.00 d. $7.00***

  3. calc

    The rectangular plot in Figure 23 has size 100 ft by 200 ft. Pipe is to be laid from A to a point P on side BC and from there to C. The cost of laying pipe along the side of the plot is $ 50/ft and the cost through the plot is $

  4. Microeconomics

    When average total cost is declining then: a) marginal cost must be less than average cost b) marginal cost must be greater than average cost c) average toal cost must be greater than average fixed cost d) average variable cost

  1. Algebra 2

    a company plans to sell embroidered hats for $15. the company's financial planner estimates that the cost, y, of manufacturing the hats is a quadratic function with a y-intercept of 7,920 and a vertex of (150, 9,000). what is the

  2. advanced math

    The marginal cost of a product can be thought of as the cost of producing one additional unit of output. For example, if the marginal cost of producing the 50th product is $6.20, it cost $6.20 to increase productionn from 49 to 50

  3. Algebra

    83. Minimizing Marginal Cost The marginal cost of a product can be thought of as the cost of producing one additional unit of output. For example, if the marginal cost of producing the 50th product is $6.20, it cost $6.20 to

  4. Time

    Stacey bought a blouse that cost three times as much as her scarf. Her scarf cost half as much as her hat. Her hat cost $10.00. How much did Stacey's outfit cost?

  1. math

    Ilya and Dan shared 360 hats in the ratio 7:5. How many more hats did Ilya have than Dan?

  2. math

    If Julie bought 8 T-shirts, she would be short $28. If she bought 4 T-shirts and 3 baseball hats, she would have $17 left. If each hat cost $5, how much money did she have in the beginning?

  3. Math

    The cost of staying at a hotel can be found using the function y = 129x + 9.95, where x is the number of days a guest stays at the hotel and y is the cost in dollars. The cost includes a flat fee for Internet access. If the fee

  4. Math : )

    There are some hats in a box. 1/6 of them are red, 1/3 are blue, and 3/7 of the remainder are green. If there are 27 green hats, how many hats are there all together?

You can view more similar questions or ask a new question.