Math

5.) Simone owns a candy store and wishes to mix strawberry candy worth $2.48 per pound with chocolate candy worth $3.50 per pound to form 17 pounds of a mixture worth $2.96 per pound. Write and solve a system of linear equations to find how many pounds of each type of candy should be used to make the desired mixture.

A.What are the two quantities you are asked to find? Be specific. Label one of the quantities, and the other(or choose your own variables).

B.Focusonthephrase,“...form 17 pounds of a mixture...”.Think about the meaning of andy from part (a) and then write an equation containing the variables and the “total” number.

C.) Focus on the phrase,“...mix strawberry candy worth $2.48 per pound with chocolate candy worth $3.50 per pound to form 17 pounds of a mixture worth $2.96 per pound”. Thinkaboutthemeaningofxandyfrompart(a)and then write an equation containing the variables and the “total” number. Hint: The “total” number needs to be calculated. If youweretobuy17poundsof candyat$2.96perpound, what is the total you would pay? Each term this equation will follow the same pattern.

D.) Re-write the two equations from parts (b)and(c).Thisisasystemoflinearequations.Solve the system by using either the substitution method or the addition method

4c.Focusonthephrase,“...mixstrawberrycandyworth$2.48perpoundwithchocolatecandyworth $3.50 per pound to form 17 pounds of a mixture worth $2.96 per pound”.

E.) For an application (word problem) do not express the solution as a set. Refer to part (a).Whatdoeseachvariablemean?Write a brief sentence answering the question posed in the problem. Be sure to attach the appropriate unit to each number value.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. We do not do your homework for you. Although it might take more effort to do the work on your own, you will profit more from your effort. We will be happy to evaluate your work though.

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Johns house is 12 miles away from school. He is 2/3 a way from home. How many miles has he walked? A.8 B.16 C.18 D.24 Jill bought a 9-pound bag of cat food for her cats. She has used 4/5 of the bag. How many pounds has she used

  2. Math

    A candy manufacturer makes two types of special candy, say A and B. Candy A consists of equal parts of dark chocolate and caramel and Candy B consists of two parts of dark chocolate and one part of walnut. The company has in stock

  3. Math

    A store owner has 7.11 lbs. Of candy. If she puts the candy into 9 jars, how much candy will each jar contain?

  4. algebra

    a candy company has 130 pounds of cashews and 170 pounds of peanuts which they combine into different mixes the deluxe has half cashews and half peanuts and sells for $7 a pound the economy mix has one third cashews and two thirds

  1. Servery For my School

    Hi I am a young student who is doing a survey for a school project. I know this is a homework helping website, but I would like to extra credit by surveying many people. I would like to ask the following questions: What is your

  2. Math

    Joseph had 7 1/4ounces of candy to share with his friends. He gave them 2 4/5 ounces of candy when they came over to play video games. How many ounces of candy does Joseph have left?

  3. Math

    The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth $2.30 per pound to get a 1/2 pound mixture that is worth $2.80 per pound. How much of each kind of nut should

  4. math

    Ellen wishes to mix candy worth $1.64 per pound with candy worth $3.46 per pound to form 20 pounds of mixture worth $3.00 per pound. How many pounds of the more expensive candy should she use?

  1. Math :))

    Sarah's youth group is selling candy bars for a fundraiser. The candy bars cost $1.50 each. To date, they have raised $900. Their goal is to raise more than $2,550. How many more candy bars, x, do they need to sell to reach their

  2. math

    A store manager wishes to reduce the price of her fresh ground coffee by mixing two grades. If she has 50 pounds of coffee which sells for $1.20 per pound, how much coffee worth 80 cents per pound must she mix with it so that she

  3. Algebra

    The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth $2.30 per pound to get a 1/2 pound mixture that is worth $2.80 per pound. How much of each kind of nut should

  4. algebra

    The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per pound and premium cashews for $13 per pound. The manager wishes to make a 315-pound mixture that will sell for $8 per pound. How many pounds of each should be

You can view more similar questions or ask a new question.