math

Veggie burgers are sold in packages of 5. Buns are sold in packages of 8. You need about 125 veggie burgers for a school barbecue. You do not want any patties or buns leftover. How many packages of each should you buy?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. LCM(5,8) = 40
    So, 120 burgers will use whole number of packages of each kind.
    120/5 = 24 pkgs patties
    120/8 = 15 pkgs buns

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    oobleck
  2. 120 veggie patties , 120 buns
    24 packages of patties 5 x 24 =120
    15 packages of buns 8 x 15 = 120

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Mathematics

    1. Find the LCM of the given numbers. (10, 25) A. 5 B. 10 C. 25 D. 50 2. Find the LCM of the given numbers. (24, 36) A. 36 B. 72 C. 144 D. 864 3. Find the LCM of the given numbers. (7, 14) A. 14 B. 28 C. 42 D. 56 4. Dominick is in

  2. math

    Manny makes dinner using 1 box of pasta and 1 jar of sauce. If pasta is sold in pckages of 6 boxes and sauce is sold in packages of 3 jars, what is the least number of dinners that Manny can make without any supplies left over?

  3. maths: Lowest common multiple

    Hot dogs are sold in packages of 12 while hot dog buns are sold in packages of 8. Help me! Don't know what to do! (a) How many packs of each should you buy to have the same number of hot dogs and hot dog buns? (b) How many hot

  4. Pre Algebra

    Paula sold 35 packages of wrapping paper for this year’s Booster Club fundraiser. This is one less than twice the number of packages that she sold last year. How many packages did Paula sell last year? Please help...

  1. Math

    Dominick is in charge of ordering supplies for harry's hamburger stand. hamburger buns come in packs of 12 and frozen hamburger patties come in packages of 20. he must have the same amount of rolls as patties. What is the least

  2. math

    A grocery store clerk put only packages of flour tortillas and packages of corn tortillas on a shelf. The ratio of the number of packages of corn tortillas to the total number of packages on the shelf was 7 to 16. Which number

  3. Algebra

    1. –9x – 5 = –95 a) 17 b) 11 c) 10 d) –10 2. x/4 – 5 = –8 a) –27 b) –12 c) –7 d) 12 3. x/5 + 6 = 10 a) 44 b) 30 c) 20 d) –20 4. –2(m – 30) = –6m a) –15 b) –13 c) –8 d) 8 5. 3.75x + 3.7 = 1.7 + 1.75x

  4. Math

    Hi Ms. Sue can you let me know if my answers are right? Anyone who can help check my answers will be greatly appreciated! Thank you! My answers are the ones with the *** after them. 1. –9x – 5 = –95 a. 17 b. 11 *** c. 10 d.

  1. Math

    Pencils are sold in packages of 5.explain why you need 6 packages in order to have enough for 27 students.

  2. Math

    1. You went to lunch with your friend, and the bill was $19.00. Your lunch is $3.00 more than your friend’s. How much was your friend’s lunch? a) f + 3 = 19; $8.00 140 143.75; h > 23; 23 hours

  3. Math

    Cups are sold 5 to a package and plates are sold 10 to a package. If you want to have the same number of each item for the party, what is the least number of packages of each you need to buy?

  4. math

    veggie patties are sold in packages of 5. burn are sold in packages of 8. you need about 125 veggie burgers for a school Barbecue. you do not want any patties or burn left over. how many packages of each should you buy?

You can view more similar questions or ask a new question.