ddd

In 1992, Jason bought a gallon of gas for $1.25. Yesterday, he bought a gallon of gas for $2.13. What is the percentage increase of the price of a gallon of gas from 1992 to yesterday? If necessary, round to the nearest tenth of a percent.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. actual increase = 0.88
    % increase = 0.88/1.25 = 0.704 = 70.4%

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    oobleck

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Jason will use a 1/3 gallon pitcher to fill an empty 3/4 gallon water jug. How much water will he need in order to completely fill the water jug?

  2. Math

    22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for a 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon C $3.08 per gallon D $2.98 per gallon

  3. Math- college

    Lisa's car get 22 miles per gallon of gasoline. How many miles can she drive on 24 gallon of gas?

  4. Math

    22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon city $3.08 per gallon diesel $2.98 per gallon

  1. math

    Scott uses three 14 gallon tanks of gas a month. What is the average number of gallons he uses daily in a 30 day month? Give your answer to the nearest half gallon

  2. Math

    HELP Lian's truck has a 25 gallon tank and uses 0.05 gallon of gas for every mile driven. When creating a table for the function y = -0.05x + 25, Lian argues that he can only use positive rational numbers for the input. Is Lian

  3. Math HELP!

    The cost of your favorite lemonade is $3.84 for 3 gallons. Write this as a unit rate. A. $3.84/1 gallon B. $1.28/1 gallon C. 1 gallon/$1.28 D. $1.45/1 gallon Is the answer b?

  4. math

    Chris bought 10.4 gallons of gasoline. There are approximately 3.8 liters in 1 gallon. Which measurement is closest to the number of liters of gasoline Chris bought?

  1. Math

    1) If a car travels 357 miles and uses 21 gallons of gas, how many miles does it average per gallon of gas? 2) Alex is painting a house. He uses 1/3 of the paint he bought on the dining room. He uses twice as much on the living

  2. math

    To make a gallon of a paint color, Lou mixes 1/6 gallon of yellow paint with 2/3 gallon of blue paint. Lou fills the rest of the can with white paint to make one gallon of paint. Enter the amount of white paint will Lou need to

  3. Math - Repost for Alex

    Vinny bought 4 1/2 gallons of ice to serve. If a pint is 1/8 of a gallon, how many pint sized servings can be made 0 0 posted by Alex today at 4:48pm

  4. MATH

    bob and his dad visted the hardward store on sunday. They observed the following transaction: Mr harris bought 4 for $.05, Mrs Clarke bought 21 for $1.00, Mr Montaro bought 1,134 for $2.00 and Ms. Park bought 450 for $1.50. What

You can view more similar questions or ask a new question.