math

Brandon bought 14 2/5 pounds of clay to build a volcano for his science project. He used 10 1/2 pounds of the clay on his project. How many pounds of clay does he have left?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 14 2/5 = 14 4/10 = 13 14/10

    10 1/2 = 10 5/10

    (13 14/10) - (10 5/10) = ?

    1. 👍
    2. 👎
  2. WHAT IS THE ANSWER

    1. 👍
    2. 👎
  3. what are ALLLLLL OF THE ANSWERS

    1. 👍
    2. 👎
  4. 1.B2 7/10
    2.A 3 1/6
    3.C 14 2/3
    4.C 3 9/10
    5.D 2 3/8
    6.A,C,E 17/5, 99/30, 22/7
    7.A,C 1/4, 5/6

    1. 👍
    2. 👎
  5. Askyomom is all right idk where the 6-7 came from because there’s only 5 but they are right!

    1. 👍
    2. 👎
  6. yes askyomom is right trust him

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Physics

    A lump of clay with a mass of 5.0 ! 10-2 kg is thrown toward a wall with a velocity of 3.0 m/s. The clay bounces off the wall with a velocity of #0.5 m/s. What is the impulse on the clay? If the clay in the previous problem

  2. Art

    1. This drawing was made using what natural resource? A. Clay B. Wax based colored pencils c. graphite pencils* d. watercolors. Heres the link so you can see the image: (put a com after the dot) //imgur./a/dQ7OZ 2. The clay for

  3. MATH PLEASE HELP

    Bruce bought four packages of cornbread mix that each weighs x pounds. He also bought a package of biscuit mix that weighs pounds more than one package of cornbread mix. If the total weight of the items that Bruce bought is 31

  4. Math Please Help Me

    An art teacher has 1 1/2 pounds of red clay and 3/4 pound of yellow clay. The teacher mixes the red clay and yellow clay together. Each student in the class needs 1/8 pound of the clay mixture to finish the assigned art project

  1. math

    Sara bought 3 pounds of candy for $2.16. At this rate, how much would the candy cost if she had bought only 2 pounds?

  2. math

    An art teacher has 1 1/2 pounds of red clay and 3/4 pound of yellow clay. The teacher mixes the red clay and yellow clay together. Each student in the class needs 1/8 pound of the clay mixture to finish the assigned art project

  3. Math is better

    Mrs. Long bought 4 types of fruit at the market. ● 2 cantaloupes that each weighed 1.9 pounds ● 6 peaches that each weighed 0.35 pounds ● 4 apples that weighed a total of 1.25 pounds ● 2 pounds of bananas What was the

  4. math

    Amanda and Jessica bought vegetables for their newly opened restaurant. Amanda bought potatoes and onions. For every 18 pounds of potatoes that Amanda bought, she bought 4.5 pounds of onions. Jessica bought broccoli and onions.

  1. math

    Ali is making pottery. He uses 3/8 of a 2-pound bag of clay to make a set of bowls. Each set has 4 bowls. Drag one expression next to each question. The correct expression for each row is a way to answer that question. CLEAR CHECK

  2. Math

    One clay brick weighs 5.76 pounds. The brick is 8 inches long and 2 1/4 inches wide. If the clay weighs 0.08 pounds per cubic inch, what is the volume of the brick? Find the height of the brick.

  3. Math

    Jim bought 3 1/2 pounds of apples, 2 3/4 pounds of oranges, 1 1/4 pounds of grapes, and 2 5/8 pounds of bananas. If Jim gives Bill 1/5 of the fruit, how many pounds of fruit will Bill receive? This is a word problem for

  4. math

    eva wants to make two pieces of pottery.she needs 3/5 pound of clay for one piece and 7/10 pound of clay for the other piece.she has three bags of clay that weigh 4/5 pound each.how many bags of clay will eva need to make both

You can view more similar questions or ask a new question.