math

A videoke machine can be rented for ₱1000 for three days, but for thefourth day onwards and additional cost of ₱400 per day is added. Representthe cost of renting a videoke machine as a piecewise function.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. y = 1000 for x <= 3
    y = 1000 + 400x for x > 3

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    oobleck
  2. II. A videoke machine can be rented for P 1000 for 3 days, but the fourth day onwards, an additional cost of P 400 a day is a added. Represent the cost of renting a videoke machine as a piecewise function of the number of days it is rented. *

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. mathematics

    A videoke machine can be rented for 1, 000 pesos for three days, but for the fourth day onwards, an additional cost of 400 pesos per day is added. Represent the cost of renting a videoke machine as piecewise function of the number

  2. Math

    A videoke machine can be rented for 1000 pesos for 3 days but for the fourth day onwards an addition cost of 400 pesos per day I added. Represent the cost of renting a videoke machine as a piecewise function of the number of days

  3. algebra

    maria rented the same car twice in one month. She paid $180 the first rime for 3 days and she drove a total of 150 km. The next time, she also paid $180 and had the vehicle for only 2 day, but traveled 400 km. A. What was the cost

  4. math

    Jason is considering purchasing a new machine to make plastic silverware. The machine produces 1,000 pieces of silverware in two hours. One box contains 50 pieces of silverware and sells for $3.00. If the machine costs $9,000, and

  1. math

    In any triangle the sum of the measures of the angles is 180. In triangle ABC, A is three times as large as B and also 16 larger than C. Find the measures of each angle. I also would like to know how to solve these problems: In

  2. Math Riddle

    What day would yesterday be if Wednesday was five days before the day after tomorrow? pLEASE HELP ME WITH THE RIDDLE i POSTED!!!!!! EARLIER waht materials could upumuse Alright already! I really wondered why you just didn't pick

  3. maths

    Jason is considering to purchase a new machine to make plastic silverware.the machine produces 1000 pieces of silverware in two hours. one box contains 50 pieces silverware and sells for $3.00.if the machine cost $9000 and runs

  4. mangerial econ

    The MorTex Company assembles garments entirely by hand even though a textile machine exists which can assemble garments faster than a human can. Workers cost $50 per day, and each additional laborer can produce 200 more units per

  1. Math

    A car rental agency charges ​$35 per day to rent a car and ​$14.95 per day for a global positioning system​ (GPS). Customers are charged for their full tank of gas at ​$3.40 per gallon. A car has a 19 gallon tank and a

  2. college finite math

    A product may be made using Machine I or Machine II. The manufacturer estimates that the monthly fixed costs of using Machine I are $17,000, whereas the monthly fixed costs of using Machine II are $14,000. The variable costs of

  3. Mathematics

    A car rental service charges $50 plus a fee of $35 for each day. If the rental costs $175, how many days was the car rented?

  4. Calculus

    A car rental agency rents 180 cars per day at a rate of 32 dollars per day. For each 1 dollar increase in the daily rate, 5 fewer cars are rented. At what rate should the cars be rented to produce the maximum income, and what is

You can view more similar questions or ask a new question.