Math

Jordan more bough 7 packs of juice box to drink after practice.Each pack had 8 boxes of juoce.After the team drink as much juice they wanted,there were 29 boxesof juice remmaining.The team only open each pack after they drank all the boxes from the pack before.How many pack of juicedid the team open?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 7*8 = 56 juice boxes in all
    They drank 56-29 = 27
    27/8 = 3 3/8
    so they had to open 4 packs.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    oobleck
  2. 4 packs

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. maths

    A fruit drink is made by mixing juice and lemonade in the ratio : 1 : 4 (juice : lemonade) Juice costs £6.00 per litre. Lemonade costs 50p per litre. a) show that 1 litre of the fruit drink costs £1.60 to make. b) The fruit

  2. Math

    How much of​ a(n) 60% orange juice drink must be mixed with 8 gallons of a 30% orange juice drink to obtain a mixture that is 50% orange​ juice?

  3. Maths

    Tom is putting cartons of ice-cream in one of the freezers. There are 13 boxes and each box contains 24 cartons. How many cartons of ice-cream are there in total? He then unpacks 192 packs of frozen peas from 8 boxes. How many

  4. math

    A company produces fruity drinks that contain a percentage of real fruit juice. Drink A contains 10% real fruit juice and Drink B contains 30% real fruit juice. Company made 360 liters of fruity drinks with 78 liters of real fruit

  1. physics

    Boxes A and B are connected to each end of a light vertical rope. A constant upward force F = 80.0 N is applied to box A. Starting from rest, box B descends 12.0 m in 4.00 s. The tension in the rope connecting the two boxes is

  2. Algebra

    A company produces fruity drinks that contain a percentage of real fruit juice. Drink A contains 25% real fruit juice and Drink B contains 20% real fruit juice. Company made 280 liters of fruity drinks with 61 liters of real fruit

  3. math

    Jonah needs to purchase 30 juice packs for his class. While shopping,Jonah discovers the following prices for comparable juice packs. Which offers the best unit price? A- 15 packs for $3.95****** B- 5 packs for $2.20 C- 20 packs

  4. math

    Janine is considering buying a water filter and a reusable water bottle rather than buying bottled water. Will doing so save her money? First, determine what information you need to answer this question, then click here to display

  1. Physics

    The drawing shows two boxes resting on frictionless ramps. One box is relatively light and sits on a steep ramp. The other box is heavier and rests on a ramp that is less steep. The boxes are released from rest at A and allowed to

  2. Math

    1. Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min 8:9 8:36 32:9 128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio represents the portion of her total savings that she still has left? 43:8

  3. math

    i come on here to check answers The chart below shows the possible options for beverages, eggs, and bread at a breakfast bar. Which tree diagram correctly shows the possible breakfast choices? A three column table is shown.· The

  4. bcc

    One canned juice drink is 30% orange juice, another is 10% orange juice. How many liters of each should be mixed together in order to get 20L that is 18% orange juice?

You can view more similar questions or ask a new question.