science

Edwin buys a water bottle, reuses it twice, and then recycles it. Eleanor buys a water bottle, reuses it twelve times, and then throws it away.
Which energy cost would apply to Edwin, but not to Eleanor?
A). the cost of processing the bottle after it was no longer used

B). the cost of processing the bottle after it was no longer used

C). the cost of transporting the bottle to the store

D). the cost of producing the original bottle
I need help bad.!!!

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Did you realize A and B choices are the same?

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    DrBob222

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Raymond buys bottles of water at $2.10 each and a large pizza at $12.99. The total cost was $21.39. How many bottles of water b did he buy?

  2. Math!!

    Raymond buys bottles of water at $2.10 each and a large pizza at $12.99. The total cost was $21.39. How many bottles of water b did he buy? A. 2.10b+12.99=21.39; 4 bottles B. 2.10+12.99b=21.39; 4 bottles C. 2.10c= 21.39+12.99; 6

  3. chemistry

    water has a molar mass weight of 18 grams that's 18 grams per mole you drink a 2 liter bottle of water everyday and you are such a smarty that you you know that 1mlof h2o weighs 1 gram can you tell me how many moles of water you

  4. Chemistry

    The age of wine can be determined by measuring the trace amount of radioactive tritium, 3H, present in a sample. Tritium is formed from hydrogen in water vapor in the upper atmosphere by cosmic bombardment, so all naturally

  1. math

    Janine is considering buying a water filter and a reusable water bottle rather than buying bottled water. Will doing so save her money? First, determine what information you need to answer this question, then click here to display

  2. Math- urgent

    Harry buys American cheese at the deli. He buys 1/4 pound at the cost of x dollars per pound. If he pays $12.25 for 2.5 pounds of cheese, what is the cost per pound? Please show your work.

  3. Basic Word and Excel

    What would be a situation in which you could use an Excel chart to present your data? a.)determining what percentage of customer 101 buys product A, and what percentage of the same customer buys product B b)Compiling survey

  4. math

    The value of a new car decreases exponentially.Suppose your mother buys a new car for 22,000. The value of the car decreases by 20% each year. a.what is the initial price of the car. The decay factor. b. write an equation to model

  1. Math

    1. y-5/3=1 -2 8*** 18 6 2. 6x+29=5 -4*** -18 204 -144 3. -21a+16a -5a*** 5a 37a -37a 4. 9a-b-2a-10b -7a+11b 11a+9b -11a-9b 7a-11b*** 5. 5(x+10)+x 6x+15 5x+15 6x+50*** 4x-50 6. -4n+7+2n=1 1 3*** -3 4 7. 4(y-4)=8 -2 2 4 6*** 8.

  2. One more for Damon!

    Sorry just this last one! 1. Raymond buys bottles of water at $2.10 each and a large pizza at $12.99. The total cost was $21.39. How many bottles of water, b, did he buy? a. 2.10b + 12.99 = 21.39; 4 bottles b. 2.10 + 12.99b =

  3. math problem

    Sheila has $50.00. She goes to the mall and buys lipstick, and then she buys shampoo, which is half the price of the lipstick. She then spends half of what she has left on a purse, leaving her with $15.00. How much did the shampoo

  4. maths(am i right??)

    Ms James buys x calculators and y folders to sell, she must buy at least 5 calculators,the folders she buys must be at least twice the number of calculators and if each calculator cost $20 and foldr $5 and she cant spend more than

You can view more similar questions or ask a new question.