Mathematics

A jeepney ride in Lucena costs P 9.00 for the first 4 kilometers, and each additional
kilometers adds P0.75 to the fare. Use a piecewise function to represent the
jeepney
fare F in terms of the distance d in kilometers.
-
CHOICES BELOW
11.
a. F(d) = {9 if o >d ≤4
b. F(d) = {9 if 0 < d < 4
c. F(d) = {9 if 0 ≥ d ≥4
d. F(d) = {9 if 0 <d ≤ 4
12.
a. F(d) = {9+0.75(n) if 0 >d ≤4
b. F(d) = {(9 +0.75) if d > 4
e. F(d) = {(9+0.75) if d < 4
d. F(d) = ((9 +0.75(n) if d > 4​

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. so, what didn't you like about the solution I gave you before?

    And you persist in using "n" when the function is F(d). So what is n?

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    oobleck
  2. Um its a new one

    1. 👍
    2. 👎
  3. Rubbish. You posted the same problem just 12 minutes before this one

    https://www.jiskha.com/questions/1831311/a-jeepney-ride-in-lucena-costs-p-9-00-for-the-first-4-kilometers-and-each-additional

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    oobleck
  4. Plssss accept

    1. 👍
    2. 👎
  5. I need your answer

    1. 👍
    2. 👎
  6. for the number 11 and 12 use the problem below a jeepney ride in lucena costs 9.00 for the first 4 kilometers and each additional kilometers adds 0.75 to the fare. use a piecewise function to represent the jeepney fare f in terms of the distance d in kilometers.
    for the number 11 and 12 use the problem below a jeepney ride in lucena costs 9.00 for the first 4 kilometers and each additional kilometers adds 0.75 to the fare. use a piecewise function to represent the jeepney fare f in terms of the distance d in kilometers.

    1. 👍
    2. 👎
  7. because the jeepney ride cost 9 pesos was the cost for the first 4 kilometer and every kilometer adds is 0.75. therefore, the age of the driver is 45, and the kite is 35ft above air. thank you and welcome

    1. 👍
    2. 👎
  8. You also need to 50ft to fly it higher

    1. 👍
    2. 👎
  9. but flying it higher wasnt in the question how are wegonna '50 ft' it?

    1. 👍
    2. 👎
  10. Huh I am so confused about whats going on right now 😕🤷‍♀️ Please give us the right answers. 🥺

    1. 👍
    2. 👎
  11. where the ans??

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. General Mathematics

    A jeepney ride costs P8.00 for the first 4 kilometers, and each additional integer kilometers adds P1.50 to the fare. Use a piecewise function to represent the jeepney fare in terms of the distance (d) in kilometers.

  2. Mathematics

    The jeepney fare is 8 pesos for the first 4 km and with additional 1.50pesos for the succeeding kilometer.What is the distance of your home to morong town proper in miles if the fare is 20 pesos?

  3. Math

    A jeepney ride in Lucena costs P 9.00 for the first 4 kilometers, and each additional kilometers adds P0.75 to the fare. Use a piecewise function to represent the jeepney fare F in terms of the distance d in kilometers. - 11. a.

  4. Math

    You have \$20$20dollar sign, 20 to spend on taxi fare. The ride costs \$5$5dollar sign, 5 plus \$2.50$2.50dollar sign, 2, point, 50 per mile. Let mmm represent the number of miles ridden. Write an inequality to determine how many

  1. math

    A taxi company charges passengers $1.00 for a ride, and an additional $0.30 for each mile traveled. The function rule C = 0.30m + 1.00 describes the relationship between the number of miles m and the total cost of the ride c. If

  2. Math

    a subway ride for a student costs $1.25. a monthly pass costs $35. a. write an inequality that represents the number of times you must ride the subway for the monthly pass to be a better deal. b. you ride the subway about 45 times

  3. math

    A cab company charges $2 per cab ride, plus an additional $2 per mile driven. If a cab ride is 7 miles long, how much will it cost?

  4. Math - is this correct?

    1. Estimate a 15% tip on a taxi ride that costs $23.25. I will first round the cost to the nearest dollar. $23.25 ≈ $23.00 I will now use mental math to find 10% of the cost. $23.00 x 0.1= 2.3 5% is 1/2 of 10%, so it would be

  1. Mathematics

    A tricycle ride cost 10 pesos for the first kilometers and each additional kilometers add 8 pesos to the fare. Use a piecewise

  2. Mathematics

    The base Jeepney fare is PHP 8.00 for the first four kilometers and additional PHP 1.50 per kilometers for the succeeding kilometers. Express the fare for x kilometers as a function of x.

  3. Algebra

    he cost for a taxi ride is $3.00 for the first mile and $2.25 for each additional mile. Rewrite the expression 3.00+2.25(m-1) for the cost of the taxi ride in dollars as a sum of two terms, where m represents the miles traveled.

  4. PHYSICS

    Allegra's favorite ride at the Barrel-O-Fun Amusement Park is the Flying Umbrella, which is lifted by a hydraulic jack. The operator activates the ride by applying a forcce of 72 N to a 3.0-cm-wide cylindrical piston, which holds

You can view more similar questions or ask a new question.