Math

The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth $2.30 per pound to get a 1/2 pound mixture that is worth $2.80 per pound. How much of each kind of nut should she include in the mixed bag?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 181
  1. amount of cashews ---- x lbs
    amount of peanuts = (1/2 - x) lbs

    5.5x + 2.3(1/2-x) = 2.8(1/2)
    5.5x + 1.15 - 2.3x = 1.4
    3.2x = .25
    320x = 25
    x = 25/320 lbs or 5/64 lbs of cashews

    She needs 5/64 lbs of cashews and
    27/64 lbs of peanuts.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👨‍🏫
    Reiny

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    2.joe was making mixed nuts.he used 2 1/4 pounds of pecans and 3 1/5 pounds of cashews.how many pounds of mixed nuts did joe make? A.5 17/40 B.5 2/9 C.5 1/2 D.5 9/20

  2. Math | Algebra

    Brand A granola is 25​% nuts and dried fruit and brand B granola is 20​% nuts and dried fruit. How much of sweet item A and sweet item B should be mixed to form a 20-lb batch of sweets that is 23​% nuts and dried​ fruit?

  3. Math

    1. A food factory produces trail mix containing raisins and cashews at a cost of $9 per pound. Every 3-pound container of trail mix contains r pounds of raisins and c pounds of cashews. The factory purchases raisins at $4 per

  4. math

    Max is making trail mix. He combines 2/5 pound of dried fruit and 1/3 pound if mixed nuts. He adds sunflower seeds to make a total of 1 pound. What is the weight of the seeds?

  1. Algebra

    The Nutty Professor sells cashews for $6.75 per pound and Brazil nuts for $5.00 per pound. How much of each type should be used to make a 50-lb mixture that sells for $5.70 per pound? c = lbs of cashews b = lbs of brazil nuts Are

  2. Math

    A snack mix contains toasted oat cereal, pretzels, and nuts in a ratio of 2:2:1 by mass. What mass of each ingredient is needed to make the following amounts of snack mix? a)330g b)210g c)500g d)750g

  3. algebra

    Word problems confuse me. THe owner of a fancy food shoppe wants to mix cashews selling at $8/kg and pecans selling at $7/kg. How many kg of each kind of nuts should be mixted to get 8 kg worth $7.25/kg?

  4. algebra

    The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per pound and premium cashews for $13 per pound. The manager wishes to make a 315-pound mixture that will sell for $8 per pound. How many pounds of each should be

  1. College Algebra

    Randall wants to mix 41 lb of nuts worth ​$2 per lb with some nuts worth ​$8 per lb to make a mixture worth ​$7 per lb. How many pounds of ​$8 nuts must he​ use?

  2. math

    A recipe for snack mix has a ratio of 2 cup of nuts 4 cups of pretzels and 3 cups of raisins. How many cups of nuts are there for each cup of fractions?

  3. math

    A dietician is planning a snack package of fruit and nuts. Each ounce of fruit will supply zero units of​ protein, 3 units of​ carbohydrates, and 2 units of​ fat, and will contain 30 calories. Each ounce of nuts will supply

  4. algebra 1

    The owner of the Fancy Food Shoppe wants to mix cashews selling at $8.00/kg and pecans selling at $7.00/kg. How many kg of each kind of nut should be mixed to get 8 kg worth $7.25/kg?

You can view more similar questions or ask a new question.