Mathematics

If I have cashews for 7.30 a pound an Brazil nuts for 5.40 a pound how much of each is used to make a 28 pound mixture for 6.28 a pound

  1. 👍 1
  2. 👎 0
  3. 👁 229
  1. c + b = 28
    so c= 28 - b

    7.30 c + 5.40 b = 6.28 * 28 = 175.84
    7.30 (28 - b) + 5.40 b = 175.84
    204.4 - 7.30 b + 5.40 b = 175.84
    204.4 -175.84 = (7.30 -5.40) b
    b = 28.6 / 1.9 = 15 pounds of Brazil nuts
    etc

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👨‍🏫
    Damon

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math (Please help)

    Macario is making 12 pounds of nut mixture with macadamia nuts and almonds. macadamia nuts cost $9 per pound and almonds cost $5.25 per pound. how many pounds of macadamia nuts and how many pounds of almonds should macario use for

  2. Algebra 2

    How would I put this word problem into a system of equations (three equations)? Once its in equation form I can easily solve it... A natural food store makes its own brand of trail mix out of dried apples, raisins, and peanuts.

  3. Math

    The Coffee Counter charges ​$11.00 per pound for Kenyan French Roast coffee and ​$15.00 per pound for Sumatran coffee. How much of each type should be used to make aa 24 pound blend that sells for ​$13.00 per​ pound?

  4. Math

    1. A food factory produces trail mix containing raisins and cashews at a cost of $9 per pound. Every 3-pound container of trail mix contains r pounds of raisins and c pounds of cashews. The factory purchases raisins at $4 per

  1. math

    Max is making trail mix. He combines 2/5 pound of dried fruit and 1/3 pound if mixed nuts. He adds sunflower seeds to make a total of 1 pound. What is the weight of the seeds?

  2. algebra

    Kenny buys mixed nuts at a corner market for per pound. The cost is a function of the number of pounds of nuts bought. What is the graph of the function? Is the function continuous or discrete?

  3. Algebra

    The Nutty Professor sells cashews for $6.75 per pound and Brazil nuts for $5.00 per pound. How much of each type should be used to make a 50-lb mixture that sells for $5.70 per pound? c = lbs of cashews b = lbs of brazil nuts Are

  4. algebra

    The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per pound and premium cashews for $13 per pound. The manager wishes to make a 315-pound mixture that will sell for $8 per pound. How many pounds of each should be

  1. physics

    A 34-pound crate is pushed across the floor by a 30-pound horizontal force F1. Aside from the pushing force and gravity F2, there is also a 34-pound force F3 exerted upward on the crate and a 20-pound frictional force F4 What

  2. Intermediate Algebra(Math)

    Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and almonds for $8.00 per pound. How much of each type should be used to make a 50-lb mixture that sells for $7.40 per pound? So far I have, this: 6.50x + 8 (50 - x)

  3. Algebra

    Here's my question: Deep Thought Granola is 25% nuts and dried fruit. Oat Dream Granola is 10% nuts and dried fruit. How much of Deep Thought and how much of Oat Dream should be mixed to form a 20-lb batch of granola that is 19%

  4. finitemath

    a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. the manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. how many pounds of cashews should be mixed with

You can view more similar questions or ask a new question.