Programming

An online video streaming service has three different subscription packages for its customers: Package Lite: For $5 per month 5 hours of access are provided. Additional hours are $3.00 per hour. Package Regular: For $15 per month 30 hours of access are provided. Additional hours are $2.00 per hour. Package Unlimited: For $30 per month unlimited access is provided. Write a program that calculates a customer’s monthly bill. It should ask the user to enter the name of the package the customer has purchased (Lite, Regular, or Unlimited) and the number of hours that were used. It should then display the total charges.
In addition, calculate and display the amount of money Lite package customers would save if they purchased the regular or unlimited package, and the amount of money Regular customers would save if they purchased the unlimited package. If there would be no savings, no message should be printed

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 98
  1. did you get this program in netbeans if yes can you share it?

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. programming

    An online video streaming service has three different subscription packages for its customers: Package Lite: For $5 per month 5 hours of access are provided. Additional hours are $3.00 per hour. Package Regular: For $15 per month

    asked by simran on May 17, 2020
  2. statistics

    A travel agency offers 4 different vacation packages to Europe. Their net profit for package 1 is $500, for package 2 it is $750, for package 3 it is $900, and for package 4 it is $1,500. From past experience they know that 20% of

    asked by cassandra on June 17, 2010
  3. computer science

    Internet Service Provider An Internet service provider has three different subscription packages for its customers: Package A: For $9.95 per month 10 hours of access are provided. Additional hours are $2.00 per hour. Package B:

    asked by ignatius on April 26, 2016
  4. computer science

    An Internet service provider has three different subscription packages for its customers: Package A: For $9.95 per month 10 hours of access are provided. Additional hours are $2.00 per hour. Package B: For $13.95 per month 20

    asked by ignatius on April 18, 2016
  5. programming

    An Internet service provider has three different subscription packages for its customers: Package A: For $9.95 per month 10 hours of access are provided. Additional hours are $2.00 per hour. Package B: For $13.95 per month 20

    asked by ignatius on April 28, 2016
  1. Math

    A parcel delivery service charges $2.50 to deliver packages that weight 2 lb. The delivery packages weighing over 2 lb, but less than 3 1/2 lb, is $2.95. For packages weighing over 3 1/2 lb, but less than 5 lb, the fee is $3.40,

    asked by Wiill on August 15, 2017
  2. Computer Science (php)

    Write PHP code to process data passed from HTML form; Write PHP statements to use PHP variables, perform mathematical operations, and use control structures to solve application problems; Use the echo construct and printf function

    asked by Hooper on February 7, 2020
  3. Math

    A company has 100,000 subscribers. There are 3 types of subscription: a $99 version, a $350 version and a $1000 version. The first group gives 50% of the customers, the second gives 30%, and the third gives 20%. The average

    asked by julie on June 5, 2017
  4. Word Problem

    A UPS employee, Davis, packs and labels three types of packages: basic packages, business packages, and oversized packages. Business packages take a priority over basic packages, and oversized packages because those customers paid

    asked by Julie on September 12, 2011
  5. math 1

    Kelly interviewed 75 customers at Borders about their magazine subscriptions. The revealed the following information: 32 had a subscription to Fortune 20 had a subscription to Newsweek 23 had a subscription to Time 9 had a

    asked by Anonymous on August 3, 2012
  6. math

    can someone write out the equations so i can solve this please. Midtown delivery service delievers packages which cost $ 2.10 per package to deliver. The fixed cost to run the delivery truck is $ 78 per day. If the company charges

    asked by jas on June 3, 2007

More Similar Questions