mathematics

a company sells one one of its product at rs.128 per unit in one year.Its cost function is given by X=0.01x^2+8x+7,where x represents the number of units.What will be the maximum profit of the company in nearest thousand rupee?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 57
  1. profit = income - cost
    p(x) = 128x - (0.01x^2+8x+7) = -0.01x^2 + 120x - 7
    Now just find the vertex in the usual way.

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Annual demand for the notebook binders that Ted's Stationery Shop sells is 10,000 units. Ted operates his business on a 200-work-day year. The unit cost of a binder is $2, and the cost of placing an order with his supplier is

    asked by park on March 17, 2013
  2. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per

    asked by DIANE on January 28, 2013
  3. accounting

    The accounting records of NuTronics, Inc., include the following information for the year ended December 31, 2011. Dec. 31 Jan. 1 Inventory of materials $ 24,000 $ 20,000 Inventory of work in process 8,000 12,000 Inventory of

    asked by alexis on January 22, 2013
  4. math

    Munoz Corporation estimated its overhead costs would be $23,600 per month except for January when it pays the $191,610 annual insurance premium on the manufacturing facility. Accordingly, the January overhead costs were expected

    asked by Pedro Ponce on January 30, 2019
  5. economics

    a firm is planning to manufacture a new product. the sales department estimates the quanity that can be sold depends on the selling price. as the selling price is increased, the quantity that can be sold decreases. they estimate:

    asked by jen on April 7, 2009
  1. CVP Analysis - Business Math

    Engineering estimates show that the variable cost of manufacturing a new product will be $35 per unit. Based on market research, the selling price of the product is to be $120 per unit and variable selling expense is expected to

    asked by Steph on October 16, 2012
  2. accounting

    During Denton Company’s first two years of operations, the company reported absorption costing net operating income as follows: Year 1 Year 2 Sales (@ $64 per unit) $ 1,216,000 $ 1,856,000 Cost of goods sold (@ $32 per unit)

    asked by Anonymous on September 29, 2012
  3. Financial management

    On December 31 of last year, Wolfson Corporation had in inventory 400 units of its product, which cost $21 per unit to produce. During January, the company produced 800 units at a cost of $24 per unit. Assuming that Wolfson

    asked by Mary on September 22, 2011
  4. finite

    0/20 points | Previous Answers TanFin11 4.1.034. Ask Your Teacher My Notes Question Part Points Submissions Used A company manufactures two products, A and B, on two machines, I and II. It has been determined that the company will

    asked by Anonymous on March 6, 2015
  5. Math

    A company manufactures x units of Product A and y units of Product B, on two machines, I and II. It has been determined that the company will realize a profit of $3/unit of Product A and a profit of $6/unit of Product B. To

    asked by Jay on June 3, 2015
  6. MATH

    11.) A company produces a product for which the variable cost is $12.30 per unit and the fixed costs are $98,000. The product sells for $17.98. Let x be the number of units produced and sold. a.) the total cost for a business is

    asked by Sam on September 10, 2015

You can view more similar questions or ask a new question.