math

The price of 4 citrons and 5 fragrant wood apples is 46 units. The price of 5 citrons and 4 fragrant wood apples is 53 units. Find the price of a citron and the price of a wood apple.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 43
  1. 4 c + 5 a = 46
    5 c + 4 a = 53

    multiply first equation by 5 and second by 4
    20 c + 25 a = 230
    20 c + 16 a = 212
    --------------------------- subtract
    9 a = 18
    a = 2 units per apple
    then back to
    4 c + 5 a = 46
    4 c + 10 = 46
    c = 36/4 = 9 units per lemon

  2. 4c + 5a = 46
    5c + 4a = 53
    Multiply first equation by 5 and second by 4.
    20c + 25a = 230
    20c + 16a = 212
    Subtract second equation from first to solve for a. Insert that value into either of first two equations to solve for c.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by PsyDAG

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. algebra

    Question #1 The price of 7 citrons and 10 fragrant wood apples is 88 units. The price of 10 citrons and 7 fragrant wood apples is 82 units. Find the price of a citron and the price of a wood apple. I used 17x=170?????? Question #2

    asked by Jay on March 24, 2012
  2. Math

    The price of 5 citrons and 9 fragrant wood apples is 76 units the price of 9 citrons and 5 fragrant wood apples is 92 units find the price of a Citron and the price of a wood Apple

    asked by Daw on August 5, 2018
  3. business

    Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a month to 20 pounds of apples. Calculate your price elasticity of demand of apples. What can you say

    asked by jward1970 on February 24, 2010
  4. Economics

    If the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00, and my consumption of apples drops from 30lbs. of apples to 20lbs.; what would be the price elasticity of demand of apples. My figures are all wrong; how would I calculate

    asked by Jan C on October 11, 2008
  5. economics

    Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a month to 20 pounds of apples. Calculate your price elasticity of demand of apples. What can you say

    asked by Anonymous on October 18, 2007
  6. math

    The price of 10 pounds of apples is d dollars. If the apples weigh an average of 1 pound for every 6 apples, which of the following is the average price, in cents, of a dozen such apples? The answer should be one of the following

    asked by Anonymous on April 24, 2008
  7. Economics*Micro

    A market has the following demand and supply equations: Qd = -50P + 1000 Qs = 150P - 400 Which of the following statements is true? a. If the price were $9, a surplus of 300 units would exist and price would tend to fall. b. If

    asked by SadBob on February 14, 2009
  8. Economics

    The question is, what is the for Math formula to show rather the demand of apples is Elastic, Inelastic, or Unitary Elastic Thank You Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples

    asked by Randy on November 19, 2008
  9. profit and loss

    a man gains 20 % by selling apples at a certain price. if he sells it at rs. 1.2 higher than the previous price he gained 40 % find original cost price

    asked by vipul on September 5, 2016
  10. College Algebra

    Deer Valley determined that the cost of these apples was 64 cents per pound. 1. What would be the selling price per pound for the prepackaged apples using a 30% markup based on cost? A 40% markup? A 50% markup? 2. Based on the

    asked by valerie on December 17, 2015
  11. Economics

    At the present price of $20 per unit, the firm is selling 2000 units of a good. It believes that the price elasticity of demand for the good is - 1.0. If the price is lowered to $18, then the buyers would be expected to buy a)

    asked by celina on April 30, 2015

More Similar Questions