math

Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided.

a. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary.

Option I: 10 candy bars for $6.75

Option II: 12 candy bars for $7.25


b. Which option is the better buy.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
  1. unit price is $/candy, not candy/$. Always watch the units to see which way to divide.
    so, divide $6.75/10candy = $0.675/candy

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
    👤
    oobleck
  2. For the people who want the answer 12 candy bars is a better price than 10.
    and for the part a I cant really figure out the price

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  3. for part a
    $6.75/10candy = $0.675/candy
    $7.75/12candy=0.645

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  4. wow

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    question 1. Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. Solve the inequality and describe the solution set. y–6≥12 question 2.Note: Enter your answer and show all

  2. Math

    Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. Solve the inequality. Explain all steps and identify the properties used. n/-3 + 5 > 4

  3. math

    Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. Input(x) Output(y) 32 20 14 2 ? − 6 -2 -14 -10 ? Complete the function table and write the function rule.

  4. Math

    Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. Find the function rule. [x| -2| -1| 0| 1| 2] [y| 9| 4| -1| -6| -11] PLEASE HELP!!! I REALLY NEED THIS GRADE!!!

  1. Math

    1. Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. Simplify 4√6/√30 by rationalizing the denominator. Show your work. 2. Enter your answer and show all the steps that you use

  2. Volume of Prisms and Cylinders Quiz Part 2

    Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. The radius of a cylinder is 3.5 ft. The height is 14 ft. Find the surface area and volume of the cylinder to the nearest

  3. Math

    Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. The diameter of a tire is 2.5 ft. Use this measurement to answer parts a and b. Show all work to receive full credit. Draw a

  4. Math

    Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. A circle has a diameter of 28 centimeters. Estimate the area of the circle. Use 22/7 for π.

  1. Algebra

    Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. Rewrite 3√27x−81−5 to make it easy to graph using a translation. Describe the graph.

  2. mathematics

    Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided x: -2 -1 0 1 2 y: Use the function rule to complete the table. −10x+y=4

  3. Math

    Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. For questions 8-10, Remember to show all of the steps that you use to solve the problem. Be sure to use the text box where

  4. Algebra

    Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. A rectangle is shown with length x plus 10 and width 2 x plus 5. The inside of the rectangle is shaded other than an unshaded

View more similar questions or ask a new question.