Math

A t-shirt printing company can pack 24 shirts for box for shipping if they need to ship 492 shirts to Lakeside Elementary School how many boxes will it take to ship off all 492 shirts

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 50
asked by Seth
  1. You have two numbers.

    Do you think you should
    add?
    subtract?
    multiply?
    divide?
    What answer do you get?

  2. Hey there Seth,

    Here's how you get the answer:

    Divide
    492 / 24 = 20.5
    20.5 = 20 ½
    Answer: It would take 20 ½ boxes to ship 492 shirts to the school.

    1. 👍 1
    2. 👎 0
    posted by HALP.
  3. Who uses half a box?

  4. I get a much different answer.

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. 5th grade Math

    Can you check my problems? 1. Write the phrase shown using only numbers and symbols. The sum of thirty-six plus twelve divided by 4 = (36+12)/4 2. Evalute the following expression 36 + 12 / 4 = 36 + 3 = 39 3. Write an expression

    asked by Jared on September 10, 2017
  2. Math

    A quality company verifies 2 shirts from the same box to insure the quality of the shirts that are being sent out. If each box contains 3 small, 4 medium, and 2 large shirts, what is the probability that they will pick the same

    asked by Jessica on October 28, 2015
  3. Math

    I need help with set up. Company A Per shirt cost $8 and shipping $13.00 Company B Per shirt cost $7.50 and shipping $16.00 How many shirts must be bought so that the cost is the same at both companies?

    asked by Stacy on September 25, 2018
  4. algebra

    The volleyball team at West View High School is comparing T-shirt companies where they can purchase their practice shirts. The two companies, Shirt Box and Just Tees, are represented by this system of equations where x is the

    asked by joanne on May 23, 2016
  5. math

    The student council has decided to sell t-shirts for a fundraiser. The printing company charges a $75 set-up fee plus $3 per shirt. The student council plans to sell their t-shirts for $12 per shirt. Write a function p(t) to

    asked by Erica on May 5, 2014
  6. math

    The Math-Is-Fun T-shirt Company manufactures and sells screen-printed t-shirts. The fixed costs of operation for the company are $75,750 per month. T-shirts are sold to wholesale buyers for $8.99 each, but only cost the company

    asked by fay on July 6, 2012
  7. MAth

    A high school purchases a printing machine that can put lettering on clothing for $6000. The school plans to print T-shirts with the school logo and sell them. Each T-shirt costs the school $4 and will sell for 412. hOW MANY

    asked by Anonymous on December 8, 2017
  8. Business (management)

    I need help creating the constraints. Quick-Screen is a clothing manufacturing company that specializes in producing commemorative shirts immediately following major sporting events such as the World Series, Super Bowl, and Final

    asked by Yousef on September 18, 2007
  9. Math

    A mail-order company charges $12 for each shirt. Shipping costs $f per oder. Write a variable expression for the cost of odering x number of shirts

    asked by AbbyLovesMath on January 9, 2011
  10. Math

    A school is printing t-shirts for students. They have 2 different prices. Company A says they will print 16 t-shirts for $40. Company B will print 84 t-shirts for $140. Which is a better price? Please prove your answer.

    asked by Amy on January 6, 2015
  11. Math Word Problems

    Citydog Screen Printers received two orders for a t-shirt designed for a math symposium. The first order was for 40 shirts at a total cost of $295 and the second order was for an additional 80 shirts at a total cost of $565. Each

    asked by Lisa on September 14, 2007

More Similar Questions