business

Please check.

Mary Torres owns and operates a bakery. During the past week she sold 500 loaves of bread at $2.25 per loaf. The raw materials for each loaf cost Ms. Torres $1.80.
- Aside from the costs from raw materials, what other costs will Ms. Torres use to calculate her profit for the week?
Is the correct answer the price charged per loaf and how much money they gain per loaf?

For each disadvantage, decide what actions you would take to overcome that disadvantage. Analyze and describe how your actions might affect the profit your business earns.

**Risking the loss of your savings.
I put: You could be less risky, but then you might not make as much money as you could.

**Lacking steady wages and employee benefits.
I am not sure how to overcome this... ???

**Paying all the expenses of a new business.
You could cut back on expenses but then your business might not have many features that would interest people, which would cause you to lose money.


Mary Torres may have other costs, such as employees, rent and utility bills.



Mary has to have property taxes, utilities (water, garbage, electricity, etc), maintenance costs. These overhead costs are typically fifty percent of the cost of product.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 442
  1. 23

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Managerial Accounting

    Doughboy Bakery would like to buy a new machine for putting icing and other toppings on pastries. These are now put on by hand. The machine that the bakery is considering costs $78,000 new. It would last the bakery for ten years

    asked by Kat on August 1, 2015
  2. Math

    Here's another problem The number of homes sold is growing according to a linear growth model. The first week 4 homes were sold (P0=4) The second week a total of 10 homes were sold. (P1=10) n=0-1st week po=4 p1=10 d=6 n=1-2nd week

    asked by Anonymous on June 1, 2017
  3. English

    I still hae a few doubts on the Beowulf as well as on street directions. I really hope you can check these sentences. 1) The breath of the dragon flared up and the ground boomed. 2) Beowulf summoned the strength to swing his sword

    asked by Franco on March 16, 2010
  4. math-please help

    this is a two part question. Dylan owns a bakery where she sells cakes for $20 each, pies for $15each,and doughnuts for $2 each. Her total income,t, can be computed using the equation t=15p+2d+20c 1) solve this equation for d

    asked by B8 on February 12, 2014
  5. statistics

    Joe owns a clothing store, he keeps 15% of the shirts on display in the window. he knows if a shirt is in the window there is a 70% chance of it being sold that week. The probability that the shirt in the display window will be

    asked by cat on July 7, 2015
  6. Math- averages

    Caitlyn sold 7cars per week for the first three weeks, but in week four she sold 11 cars. What is her average number of sales per week in her first four week on the job? A) 7 B) 8 C) 9 D) 11 E) 12 Please explain! Thanks!

    asked by Jenny on July 29, 2013
  7. business law

    Jean owns five acres of land in an area of single-family homes on mostly one-acre plots. Jean's property contains her house and three outbuildings. Among the animals housed in the outbuildings are Kennel, a dog and Louis, a tiger.

    asked by Anonymous on November 12, 2009
  8. Business Law

    Jean owns five acres of land in an area of single-family homes on mostly one-acre plots. Jean's property contains her house and three outbuildings. Among the animals housed in the outbuildings are Kennel, a dog and Louis, a tiger.

    asked by Carol on February 10, 2009
  9. Business Law

    Jean owns five acres of land in aea of single-family homes on mostly one acre plot.Jeans property contains her house and three outbuildings. Among the animals housed in the outbuildings are a dog and a tiger,Mary a neighbor is

    asked by Chantae on November 11, 2009
  10. Math

    A car salesman receives $575 a week in addition to 3% commission on all cars whose sticker price is above $4,500. One week he sold a Ford for $8,785 and a Buik for $5,832. How much did he earn that week? A. $749.96 B. $838.55 C.

    asked by Samantha on December 30, 2012

More Similar Questions