Math

Libby sold $70 worth of vegetables, jess sold 3/4 of what libby sold, Stephanie sold 1/3 of what jess sold. How much did they sell together?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 78
  1. Total = 70 + (3/4)70 + (1/3)(3/4 * 70) = $140.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by henry2,

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Libby sold $60 worth of vegetables at the farmer's market. Jess sold 3/4ths of what Libby sold. Stephanie sold 1/3rd of what Jess sold. How much did they all sell together?

    asked by Anonymous on November 10, 2015
  2. Math

    A class is selling magazines as a fund raiser. Of the 500 magazines sold, Amy sold 1/9 of them. Garrett sold 0.145 of the magazines. Robbie sold 11/100 of the magazines, and Carlita sold 0.095 of the magazines. Who sold the most?

    asked by HELP! on September 19, 2016
  3. Social Studies

    A class is selling magazines as a fund raiser. Of the 500 magazines sold, Amy sold 1/9 of them. Garrett sold 0.145 of the magazines. Robbie sold 11/100 of the magazines, and Carlita sold 0.095 of the magazines. Who sold the most?

    asked by HELP! on September 19, 2016
  4. math

    Ez stop fast gas sold 10957 worth of gasoline yesterday. Redular grade sold for 2.30 a gallon and premium grade sold for 2.55 a gallon. If the station sold 420 more regular than premium, how many gallons of regular were sold

    asked by Anonymous on August 12, 2013
  5. Social Studies

    a class is selling magazines as a fundraiser. of the 500 magazines sold, Amy sold 1/9 of them. garret sold 0.145 of the magazines. Robbie sold 11/100 of the magazines. carlita sold 0.095 of the magazines. who sold the most

    asked by big black on November 8, 2017
  6. Math

    I'm having a hard time coming up with the right equation to solve this one. E-Z Stop Fast Gas sold $10,957 worth of gasoline yesterday. Regular grade sold for $2.30 a gallon and premium grade sold for $2.55 a gallon. If the

    asked by Ann on May 1, 2013
  7. Math

    one day a store sold 21 sweatshirts. White ones cost $10.95 and yellow ones costs $13.50. In all $275.85 worth of sweatshirts were sold. How many of each color were sold How many white sweatshirts were sold? How many yellow

    asked by Anonymous on September 20, 2010
  8. math

    equation pete and tom sold 41cds and tom sold 9more,.how many did pete sold. how do i get the anwser, It isn't clear to me how many Tom sold? IF he sold nine more than Pete then X = # Pete sold X + 9 = # Tom sold X + X + 9 = 41.

    asked by Haydee on August 25, 2006
  9. math

    for every 8cds sold, there were 12 dvds sold. a combined total of 70 cds and dvds were sold. how many cds were sold that day? write a proportion to show the relationship and solve it to find the number so cds sold

    asked by dawn on January 25, 2009
  10. Algerbra

    One day a store sold 35 sweatshirts. White ones cost $9.95 and yellow cost $12.50. In all, $389.05 worth of sweatshirts were sold. How many of each color were sold? How many white sweatshirt were sold? How many yellow sweatshirt

    asked by Kim on January 16, 2009
  11. Statistics

    Local food distributor claims that 18% of all food sold are vegetables. If 112 food items are sold are randomly selected, what is the probability that the proportion of vegetables sold differs from the population proportion by

    asked by Nicole on July 10, 2017

More Similar Questions