Maths

in what ratio must two sorts of sugar costing $390 and $315 be mixed in order to produce a mixture worth $69 per kg?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 28
  1. no way can you mix two expensive items to produce a cheap mixture.
    Also, you have not specified the cost per kg of either of the two sugars.

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Accounting

    The primary objective in job order costing is to determine the cost of materials, labor, and factory overhead used to produce a specific order or contract. Cost estimates are made when the order is taken, and the job order

    asked by April on February 25, 2011
  2. Grade 11 Math Trig Ratio

    Solve cos315*cos(-390)-sin225*sin750 cos315:

    asked by AmbiguousCase on April 5, 2016
  3. nursing

    500 grams of sugar occupies a volume of 0.315 L. what is the density of the sugar in g/mL?

    asked by jasmin on January 17, 2013
  4. maths

    coffee costing $250 per kg was mixed with chicory costing $75per kg in th ration 5:2 for a certain blend. if the mixture was sold at $230 per kg,find the gain or loss percent.

    asked by esha on August 2, 2016
  5. Algebra 1

    A grocer wants to mix nuts costing $5 per kg with nuts costing $8 per kg to make a 10 kg mixture selling for $6 per kg. How much of each type should be mixed? How do I set up this problem? Thank you.

    asked by Alex on May 23, 2018
  6. math

    If 8kg of coffee costing $2000 a kg is mixed with 12kg of another kind of coffee costing $2200. What is the cost of the mixture per kg

    asked by aerhm on May 2, 2016
  7. maths

    If 8kg of coffee costing $2000 a kg is mixed with 12kg of another kind of coffee costing $2200. What is the cost of the mixture per kg

    asked by aerhm on May 2, 2016
  8. chemistry

    30 ml of sugar syrup is mixed with water to yield a concentration of 60% sugar solution. What is the volume of the solution? The sugar has a molecular formula of c12h22o11 and a mass of 12g.

    asked by Helena on December 15, 2013
  9. math

    You bought two varieties of rice, costing 5 cents per ounce and 6 cents per ounce each, and mixed them in some ratio. You then sold the mixture at 7 cents per ounce, making a profit of 20 percent. What was the ratio of the

    asked by xyz on March 3, 2017
  10. Math (dont want the ans just the working)

    4kg of apples costing 80 cents per kg are mixed with 8 kg costing 56 cents per kg.What is the average price per kg?

    asked by keisha on July 20, 2009
  11. Chemistry

    2. You have a sugar solution (solution A) with concentration x. You pour one-fourth of this solution into a beaker, and add an equivalent volume of water (solution B). a) What is the ratio of sugar in solutions A and B? b) Compare

    asked by Jon on January 13, 2007

More Similar Questions