math

Leanne is getting a puppy. Her parents are building a play area to give the puppy a place to run. The play area will be in the shape of a rectangle with length of 25 feet and a width of 15 feet.

If the total cost of the fence is $1,440, what is the unit price of the fence per foot?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 50
asked by gabe
  1. P = 2L + 2W
    P = 2(25) + 2(15)
    P = 50 + 30
    P = 80 feet

    1440 / 80 = _$______ per foot

  2. 2,3

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Roger just got a puppy for his birthday. He and his mother will build a fence around an area in the backyard for the puppy to play in. The play area will be 24 square feet. What dimensions could the play area be? Which dimensions

    asked by Isaac on April 7, 2015
  2. physics

    This puppy is in a rocket. While the rocket is on the ramp it accelerates the puppy with an acceleration of 10m/s2 along the ramp. The puppy starts form rest at the bottom of the ramp and travels 6m along the ramp. The instant the

    asked by 541 on October 8, 2018
  3. Math

    Puppy A is 3/4 as heavy as puppy B. Puppy C is twice as heavy as puppy A. If the weight of puppy B is 8 pounds, find the weight of puppy C.

    asked by Sophie on April 10, 2015
  4. Math

    When Roberto got a puppy from the shelter it wieghed about 11 pounds. The puppy gained 40% of its original weight in the first month that Roberto had it. How much did the puppy weigh after the first month

    asked by Kamryn on September 16, 2016
  5. Biology

    In Labrador Retrievers, black fur is dominant to yellow fur. How is it possible that 2 retrievers with black fur reproduce puppies with yellow fur? A. One puppy parent had the recessive allele and passed it on to the puppies. B.

    asked by Me on October 25, 2018
  6. Introduction to logic

    I need help on Quantifier logic problems? Using the symbolization key given, symbolize each sentence in QL. Universal Discourse: animals Dx: x is a puppy Hx: x is lost Tx: is a Terrier Fxy: x can run faster than y r: Tim 1.No

    asked by Tim on February 27, 2009
  7. english/punctuation

    Add punctuation to the paragraph. You must be kidding, how can I possibly finish all this homework, and still find time to clean up this mess! I never imagined that one puppy could create so many messes in just a few hours! Dind't

    asked by Marie on February 1, 2010
  8. english/punctuation

    Add punctuation to the paragraph. You must be kidding! How can I possibly finish all this homework, and still find time to clean up this mess? I never imagined that one puppy could create so many messes in just a few hours! Didn't

    asked by Marie on February 1, 2010
  9. science

    a puppy runs a distance of 20m to its mother ina time 5s.what is the puppy's speed?

    asked by victor on October 5, 2012
  10. Math

    Roberto's puppy weighs 4.5 pounds at the end of May. During June and July the puppy weighed 18.63 pounds. How much did Roberto's puppy weigh at the end of July? I thought about about dividing 18.63 by 2 and hopefully subtract to

    asked by Nini on December 25, 2016

More Similar Questions