Math

Martin used some apples to make muffins.Omar used 5 fewer than half as many apples as Martin used

  1. 👍 1
  2. 👎 0
  3. 👁 103
asked by Eric
  1. you can look at this website:
    www.jiskha.com/questions/1539963/Martin-used-apples-to-make-muffins-Omar-used-apples-to-make-applesauce-Omar-used

    1. 👍 1
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Martin you some apples to make muffins Omar use some apples to make applesauce Omar used five fewer than half as many apples as Martin use? Could Martin has used 10 apples why or why not use expression to help you decide show your

    asked by Olivia on February 25, 2019
  2. Mayh

    Martin used apples to make muffins. Omar used apples to make applesauce. Omar used 5 fewer than half as many apples as Marrin used. Write an expression to show the number of apples that both used in all. What does variable

    asked by Caden on February 22, 2017
  3. math

    margaret buys 54 apples. she uses 1/3 apples for muffins. She used 1/2 the apples for pies. which expression as a fraction could be used to show how many apples she has left?

    asked by zion on April 16, 2014
  4. MATH 112 helpl please

    Bill brought four times as may apples as harry and three times as may apples as martin. If Bill, and martin purchased less than a total of 190, apples, what is the greatest number of apples that bill could have purchased?

    asked by Shawn on March 16, 2013
  5. Math

    There are 3 types of apples in a basket: 7 Red Delicious apples, 8 Gala apples, and 9 Granny Smith apples. Without looking, what is the fewest number of apples you need to take out of the basked to guarantee that you have at least

    asked by Kabir on October 13, 2017
  6. math

    BUY 6 APPLES AND GET 1 FREE APPLES COST $4.00 EACH Sahida purchased $120 worth of apples. a) How much free apples did she get? b) How many apples did she get altogether? c) Sahida's friends also bought the apples on sale. She

    asked by indira on March 1, 2017
  7. Math

    Mark bought four times as many apples as Harry and three times as many apples as Martin. If Mark, Harry, and Martin purchased less than a total of 190 apples, what's the greatest number of apples that mark could have purchased?

    asked by Dawn on March 10, 2013
  8. math

    Pilar picked 12 apples. She gave 1/4 of the apples to Dwayne, 1/4 of the apples to Murphy, and 1/4 of the apples to kelley. How many apples did each of them get?

    asked by Kesha on April 30, 2013
  9. Math

    If a grocery store, apples are sold in two different ways . you can buy individual apples for $0.75 each or you can buy 5 apples for $ 3.25. If you were buying 10 apples, which way would you purchase apples to get the better deal?

    asked by Shanti on September 29, 2016
  10. algebra

    Joy is planning a party. One game she decides to play is bobbing for apples. She divides her apples into three amounts, thinking that putting a different number in each same-sized bucket might make ti more fun. Three friends are

    asked by Alisha on May 21, 2015

More Similar Questions