Math

22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for a 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon C $3.08 per gallon D $2.98 per gallon

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
  1. Anna, what are your guesses?

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  2. Well, if
    22 gallons cost $65.56
    1 gallon will cos $65.56/22 = ....

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  3. the answer is 2.98 i think

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  4. Its 2.98 per gallon

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  5. 2.98

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  6. will someone give all the answers please help

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  7. YES PLEASE

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  8. I will send in the answers AFTER I finish the test, don't worry!
    But, I do believe that the answer for this question is. . .

    D - 2.98 per gallon

    I hope this helped with this question! I'll send in all the answers in a minute.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  9. Okay! I got 100% on these scores! Here are the answers!
    1) B. 34.8
    2) A. 4: 5
    3) C. 930 miles
    4) D. $ 2. 98 per gallon
    5) B. 7 pounds
    6) C. 6/27, 2/9
    7) A. g = 14
    8) B. 0.65, C. 13/20
    9) A. 0.30, 26%, 1/5, 0.09
    10) D. 57

    Alrighty! That's what I got, it was 100%, just a reminder the answers are for, 1.11.1 - Test: Ratio, Proportions, and Percents Unit Test Part 1 (KH), this is for Connexus.
    There you go wonderful earthlings! Have a wonderful day! Or night!

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  10. A complete book worm you are a 🐐 baaaaaaaa

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  11. The answer would be D. $2.98
    To get this all you need to do is simple math.
    $65.56 divided by 22 Gallons.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    A gas station charges $2.19 per gallon of gas. Use the function notation to describe the relationship between the total cost C(g) and the number of gallons purchased g. A. C(g) = -2.19g B. g = 2.19C(g) C. C(g) = g + 2.19 D. C(g) =

  2. math

    A family has two cars. The first car has a fuel efficiency of 30 miles per gallon of gas and the second has a fuel efficiency of 25 miles per gallon of gas. During one particular week, the two cars went a combined total of 1275

  3. Math

    A car used 8 gallons of gas to travel 340 miles a mechanic fixed the car. Then it used 7 gallons of gas to travel 350 miles. Gas cost $4.00 per gallon. How much less to the nearest cent per mile did it cost to run the car after

  4. Economics

    VERY HARD PLEASE HELP Kristin lives in Alaska. Ben lives in Rhode Island. They each drive a car with a 12-gallon fuel tank. When Kristin fills her empty gas tank in Alaska, she has to pay a federal gasoline tax of $.18 (or 18

  1. Linear Equation

    A gas station sells regular gas for $2.20 per gallon and premium gas for $2.70 a gallon. At the end of a business day 220 gallons of gas were sold and receipts totaled $519. How many gallons of each type of gas were sold? I know

  2. Math

    A family has two cars. The first car has a fuel efficiency of 40 miles per gallon of gas and the second has a fuel efficiency of 30 miles per gallon of gas. During one particular week, the two cars went a combined total of 1250

  3. Algebra 2

    The price of gas went up by 0.5% last month. Suppose gas currently costs $2.44 a gallon. If the price of gas continues to increase at this rate... What will it cost one year from now? When will it cost $5 a gallon.

  4. Math HELP!

    Find the unit rate. In 10 months, 62.6 gallons were used. A. 0.16 gallon/month B. 10 gallons/month C. 6.26 gallons/month D. 626 gallons/month Is the answer C?

  1. Math

    A passenger car will go 429 miles on 16.5 gallons of gas in city driving.What is the rate in miles per gallon?

  2. Unit 7 Lesson 5 Quiz -- Putting It All Together: R

    There are 12 boys and 18 girls in a math class. What is the ratio of boys to total students? (6.RP.1) * 1 point 12:30 12:18 18:12 30:18 There are 23 students in a sixth-grade class. Nine students play hockey. What is the ratio of

  3. math 540

    12) Betty Malloy, owner of the Eagle Tavern in Pittsburgh, is preparing for Super Bowl Sunday, and she must determine how much beer to stock. Betty stocks three brands of beerβ€”Yodel, Shotz, and Rainwater. The cost per gallon (to

  4. Math

    Beth's car has a gas tank that can hold 15 gallons of gas. Her car uses 1/30 of a gallon of gas per mile driven. Darcy's car has a gas tank that can hold 16 gallons of gas. His car uses 1/25 of a gallon of gas per mile driven.

View more similar questions or ask a new question.