Math

Kate is making hamburgers for her friends and has 8 1/3 pounds of hamburger. How many 1/3 pounds hamburger can show make?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 269
  1. there are 3 burgers per pound, and 8 pounds, right?
    so, 25 burgers in all

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. 8 1/3 = 25/3
    (25/3) / (1/3) = (25/3) * 3 = 75/3 = 25

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. algebra

    Dao has 2 3/8 pounds of hamburger meat. he is making 1/4 pound hamburgers. does Dao have enough meat to make 10 hamburgers? explain. thanks

    asked by Liz on September 29, 2014
  2. Math

    Dao has 2 and 3/8pounds of hamburger meat he is making 1/ 4 pound of hamburgers does doa have enough meat to make ten pounds

    asked by Niya on September 24, 2015
  3. math

    Mr. Sedares bought 2 Hot Dogs and 3 Hamburgers for $19 Mrs. Lito bought 2 Hot Dogs and 2 Hamburgers for $14 a.) How much is a Hot Dog? Why? b.) How much is a hamburger? Why? Now ... Mr. Lokko bought 6 Hot Dogs and 3 Hamburgers for

    asked by jhvljh on April 23, 2020
  4. Math

    Help! I need to get these questions done before 8:30. Write a system of equations to model each situation. Solve my any method. 4.You and some friends buy hamburgers and milkshakes for lunch. A hamburger costs $1.50 and a

    asked by Mal on May 31, 2018
  5. econo

    . John has a paper route and spends all his weekly allowance on hamburgers and pop. The price of a hamburger is $2 and the price of a pop is $1. every week John buys 20 hamburgers and 10 pop. If the price of a hamburger rises to

    asked by jenn on May 25, 2007
  1. 11th grade Algebra 2

    A retaurant sold a total of 418 largeand small hanburgers during one day. Total hamburger sales were $1077. Large hamburgers sold for $3, and small hamburgers sold for $1.50. Write a system of liner equations can be used to find,

    asked by David Nipp on April 7, 2010
  2. math

    A small grill can hold two hamburgers at a time. If it takes 10 minutes to cook one side of a hamburger, and 5 minutes to cook the other side, then what is the shortest time needed to cook both sides of three hamburgers? (HINT:

    asked by pedro on September 20, 2015
  3. Math

    Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Samantha buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?

    asked by Anonymous on October 27, 2019
  4. calc

    You have been hired as a marketing consultant to Johannesburg Burger Supply, Inc., and you wish to come up with a unit price for its hamburgers in order to maximize its weekly revenue. To make life as simple as possible, you

    asked by lc on November 2, 2011
  5. Algebra

    Krystal grilled 21 burgers at a block party. She grilled the same number of pounds of turkey burgers as hamburgers. Each turkey burger weighed 1/4 pounds and each hamburger weighed 1/3 pound. How many of each did Krystal grill?

    asked by Ella on January 19, 2012

More Similar Questions