Math

It costs $1200 to start up a business selling hot dogs on the beach. Each hot dog costs 40c to produce.
a)Write the cost equation in slope-intercept form.
b) How many hot dogs are produced if the total cost is$1560.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 359
  1. y = 1200 + 0.40x
    Now just plug in y=1560 and solve for x, the no. of dogs.

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    You order twelve burritos to go from a Mexican restaurant, five with hot peppers and seven without. However, the restaurant forgot to label them. You pick three burritos at random. Find the probability of the events (as a reduced

    asked by Josh on June 6, 2016
  2. math

    At a hockey game, a vender sold a combined total of 192 sodas and hot dogs. The number of sodas sold was two times the number of hot dogs sold. Find the number of sodas and the number of hot dogs sold.

    asked by Anonymous on March 9, 2013
  3. Chemistry

    For this picnic, you need to feed at least 300 people. If you want to feed everyone, but still have equal numbers of buns and hot dogs, what is the minimum number of packages of buns and hot dogs you need, respectively? hot dogs=

    asked by Anonymous on January 31, 2011
  4. Math

    You order sixteen burritos to go from a Mexican restaurant: seven with hot peppers and nine without. However, the restaurant forgot to label them. If you pick four burritos at random, find the probability that at least two of the

    asked by 0zz on April 14, 2015
  5. math

    Mr. Sedares bought 2 Hot Dogs and 3 Hamburgers for $19 Mrs. Lito bought 2 Hot Dogs and 2 Hamburgers for $14 a.) How much is a Hot Dog? Why? b.) How much is a hamburger? Why? Now ... Mr. Lokko bought 6 Hot Dogs and 3 Hamburgers for

    asked by jhvljh on April 23, 2020
  1. math

    A hot dog vendor at the zoo recorded the average temperature and the average number of hot dogs she sold. The equation for the line of best fit for this situation is shown below. Based on the line of best fit, complete the

    asked by debby on February 28, 2014
  2. calc

    A company runs food service concessions for sporting events throughout the country. Their marketing research department chose a particular football stadium to test market a new jumbo hot dog. It was found that the demand for the

    asked by Dan on April 6, 2015
  3. maths: Lowest common multiple

    Hot dogs are sold in packages of 12 while hot dog buns are sold in packages of 8. Help me! Don't know what to do! (a) How many packs of each should you buy to have the same number of hot dogs and hot dog buns? (b) How many hot

    asked by liam on December 3, 2015
  4. Algebra Plz help :)

    Keysha randomly surveyed 150 people at a football game last weekend to find out whether they like hot dogs, hamburgers, or nachos. Of the 850 people at the game, how many should she expect to like both hot dogs and hamburgers. 24

    asked by Lady Phantomhive on May 26, 2016
  5. math

    1. Hot dogs come 10 to a package, and hot dog buns come 8 to a package. What is the smallest number of packages of each that Phillip could buy so that there are no leftover hot dogs or buns? Hot dogs 4 Hot dog buns 5 2. Hamburger

    asked by Jimmy on February 21, 2010
  6. algebra

    6 burgers and 3 hot dogs cost $27. 5 burgers and one hot dog cost $18.75. what is the price of a hot dog? what is the price of a hamburger?

    asked by mike on October 28, 2010

You can view more similar questions or ask a new question.