Math

Write a function rule to represent the situation.

The total cost C for g grams of buffalo meat if each gram costs $3.43

Write a function rule using C and G as variables

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 332
  1. my answer is C = G x 3.43

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. Correct answer.

    It's usually written:

    C = 3.43 G

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    A movie theater charges $8 per movie ticket. How much would it cost for six people? Make a graph to represent the situation. Let x represent the number of tickets. Let y represent the cost, in dollars Write an equation to

    asked by Need Help! on February 6, 2014
  2. math

    A movie theater charges $8 per movie ticket. How much would it cost for six people? Make a graph to represent the situation. Let x represent the number of tickets. Let y represent the cost, in dollars Write an equation to

    asked by Need Help! on February 6, 2014
  3. math

    A movie theater charges $8 per movie ticket. How much would it cost for six people? Make a graph to represent the situation. Let x represent the number of tickets. Let y represent the cost, in dollars Write an equation to

    asked by Need Help! on February 6, 2014
  4. Algebra

    1.Solve /x-1/5/=3 A.x=-14/5 or x=16/5 B.x=14/5 or x=-16/5 C.x=-14/5 or x=-16/5 D.x=14/5 or x=16/5 2.The table shows the relationship between two variables. Which selection describes the relationship? X=1, 2, 3, 4 Y=2, -3, -8, -13

    asked by GummyBears on December 15, 2015
  5. Math ASAP please

    1. Write a function rule for finding the amount of daily pay, p, in the following situation: A bus driver gets paid $100 each day plus $0.20 per kilometer, k. (1 point) 100 = 0.20 × k p = 0.20 × 100 × k p = 0.20k + 100 0.20k =

    asked by Delilah on April 19, 2013
  1. Math

    It cost $20 for a concert ticket plus an additional $5 processing fee. Let t represent the number of tickets sold and C represent the cost. Write a function rule. Please help

    asked by Hayden on February 7, 2018
  2. Algebra

    A kennel charges $20 a day to board dogs, where d represents the number of days. Upon arrival, each dog must have a bath that cost $15, where cost is represented by C(d). Write a function rule to represent this situation. C(d) =

    asked by pop on November 2, 2018
  3. algerbra 9th grade

    A kennel charges $20 a day to board dogs, where d represents the number of days. Upon arrival, each dog must have a bath that cost $15, where cost is represented by C(d). Write a function rule to represent this situation. A.C(d) =

    asked by destiny on November 2, 2018
  4. Math

    The total cost C for g grams of buffalo meat if each gram costs $3.07 Write a function rule using C and G as variables

    asked by Beauty🧚🏾‍♂️ on May 7, 2020
  5. MATH help can anyone check my answer plzz!!

    1)evaluate the function for x=2f(x)=7x-5 A)9 B)19 C)-9 D)-19 2)Candy is on sale for $0.75 each you have a coupon for $0.25 off your total purchase write a function rule for the coast on n pieces of candy. A)C(n)=0.25n-0.75

    asked by that emo girl! on February 8, 2018

More Similar Questions