Math

Joe spends $8.00 on lunch and $6.50 on dry cleaning. He also buys 2 shirts that each cost the same amount. Joe spends a total amount of $52.00. What is the cost of each shirt?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 217
  1. If each shirt cost $x, then
    8.00 + 6.50 + 2x = 52.00
    Now just solve for x

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. ANYONE THERE??

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. Actually, if we can identify the perpendicularity, we can essentially see the physicality and rigorousness required to construct a powerful and proper solution that will satisfy the problem requirements. first, we need to construct an equilibrium and cancel out unnecessary factors. This problem is Quintessential of how we can use the Morgy Theorem to solve the problem.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  4. answer 18.75

    (52)-(8)-(6.50)=37.50

    37.50 (divided) 2 =18.75
    this is the answer trust me

    1. 👍 1
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Environmental science

    Each month the Speedy Dry Cleaning Company buys one barrel (0.160 m3) of dry cleaning fluid. Ninety percent of the fluid is lost to the atmosphere and 10% remains as residue to be disposed of. The density of the dry cleaning fluid

    asked by Jazmin on January 28, 2011
  2. Math

    Katherine spends 7 h a day in school. This includes a 30 min lunch break each day. a) Write a ratio that compares the time for her lunch break with the total time she spends at school each day. b) Write a ratio that compares the

    asked by O on April 10, 2016
  3. Maths

    A FARMER SPENDS $1000 AND BUYS 100 ANIMALS. THE PIGS COSTS $100 EACH, THE GOATS $30 AND THE CHICKS $5. THE FARMER BUYS AT LEAST ONE OF EACH ANIMAL, WHAT DOES HE BUY?

    asked by Sam on January 27, 2017
  4. math problem

    Sheila has $50.00. She goes to the mall and buys lipstick, and then she buys shampoo, which is half the price of the lipstick. She then spends half of what she has left on a purse, leaving her with $15.00. How much did the shampoo

    asked by -- on September 22, 2007
  5. Algebra 1

    During a clothing stores Bargain Days, the regular price for T-shirts is discounted to $8.25. You have an additional coupon for $5.00 off, regardless of how many shirts are purchased. A. Write a rule for the function p (t) that

    asked by Help on November 18, 2019
  1. math

    last week at a festival, a man sold 3 times as many tie-dyed shirts as silk-screened shirts. He sold 148 shirts altoether. How many tie-dyed shirts did he sell?

    asked by shari on March 29, 2015
  2. Math209

    Selling shirts. If a vendor charges p dollars each forrugby shirts, then he expects to sell 2000 - 100p shirts ata tournament. a) Find a polynomial R(p) that represents the total revenuewhen the shirts are p dollars each. b) Find

    asked by Joseph on March 13, 2010
  3. math

    in a department store, there were a certain number of red t-shirts, blue t-shirts and yellow t-shirts. 3/7 of the t-shirts were red, 1/3 of them were blue, and the rest were yellow. If there were 20 more red t-shirts than blue

    asked by Anonymous on September 18, 2011
  4. Math

    Joe spends $8 on lunch and $6.50 on dry cleaning. He also buys 2 shirts that each cost the same amount. Joe spends a total of $52. What is the cost of each shirt.

    asked by Sara on February 3, 2016
  5. math question

    A dry cleaning service decided to raise the price of dry cleaning shirts from $4.00 to $5.00. The same percentage increase was applied to dry cleaning a jacket. The old cost of dry cleaning a jacket was $10.00. What is the new

    asked by -- on September 22, 2007

You can view more similar questions or ask a new question.