math

gail baked some muffins. She sold 2/7 of the muffins on Monday. She sold 1/3 more of the muffins on Tuesday than on Monday. What fraction of the muffins did Gail sell on the two days?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 268
  1. Monday: 2/7 = 6/21
    Tuesday 2/7 * 4/3 = 8/21
    so, on both days, ...

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Libby sold $60 worth of vegetables at the farmer's market. Jess sold 3/4ths of what Libby sold. Stephanie sold 1/3rd of what Jess sold. How much did they all sell together?

    asked by Anonymous on November 10, 2015
  2. Algebra

    Bakery has bought 250 pounds of muffin dough. They want to make waffles or muffins in half-dozen packs out of it. Half a dozen of muffins requires 1 lb of dough and a pack of waffles uses 3/4 lb of dough. It take bakers 6 minutes

    asked by Andrew on March 24, 2016
  3. Math 6th grade

    Mr.Baker has baked some muffins. If he packs them in boxes of 4, he will have 3 left over. If he packs them in boxes of 5, he will also have 3 left over If he packs them in boxes of 6, he will have only 1 left over. Find the least

    asked by Andrea on September 19, 2016
  4. math

    3/7 of the muffins in the bakery were carrot muffins. The number of blueberry muffins was twice the number of multi grain muffins. The number of multi-grain muffings was 1/3 the number of banana muffins. If there were 108

    asked by Anonymous on November 8, 2012
  5. Math

    Anna bakes 12 blueberry muffins, 20 bran muffins and 8 apple muffins. what % of muffins are blueberry. show all work

    asked by Nerd1234 on January 10, 2016
  1. Math

    A local Dunkin donuts makes blueberry muffins that cost $.69 each to make. Past experience shows that 15% of the muffins will spoil and have to be discarded. Assuming this donut shop wants a 30% markup based on cost and produces

    asked by Liz on January 19, 2012
  2. math

    There are 6 muffins in a package.How many packages will be needed to feed 48 people if each person has 2 muffins? A.4 B.8 C.16 D.24

    asked by samuel on January 21, 2015
  3. math

    Andrea bought 12 bagels and 10 muffins at the bakery. Of these items, 2/3 of the bagels were multigrain, and 3/5 of the muffins were bran muffins. Answer the following questions in the 2 spaces below: Blank 1: How many multigrain

    asked by alana on April 20, 2020
  4. math

    a muffin recipe calls for 4 cups of sugar and yields 36 muffins. if amelia only wants to make 24 muffins, how much sugar will she need?

    asked by anonymous on December 26, 2014
  5. Math grade 5-6

    Some students are making muffins to sell to earn money to go on a school trip.The students use two and two- thirds cups of flour and three eggs for every dozen muffins they make. The students make eight dozen muffins. How many

    asked by Lemi on October 19, 2015
  6. math

    Rachel works at a bookstore. On Tuesday, she sold twice as many books as she did on Monday. On Wednesday, she sold 6 fewer books than she did on Tuesday. During the three days Rachel sold 19 books. Create an equation that can be

    asked by Kyle on March 3, 2020

You can view more similar questions or ask a new question.