Math

Find the cell phone plan that has the best dollar per minute rate.
A) 240 minutes for $50 a month
B) 140 minutes for $70 a month
C) 200 minutes for $45 a month
D) 800 minutes for $250 a month

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 258
  1. divide the cost by the minutes

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. divide the cost in minutes ur welcome and good luck!

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    A phone company offers two monthly charge plans. In Plan A, the customer pays a monthly fee of $13 and then an additional 6 cents per minute of use. In Plan B, there is no monthly fee, but the customer pays 8 cents per minute of

    asked by Gilbert on September 25, 2015
  2. Statistics

    The proportion of students who own a cell phone on college campuses across the country has increased tremendously over the past few years. It is estimated that approximately 90% of students now own a cell phone and 10% do not own

    asked by Mackenzie on December 3, 2014
  3. Algebra

    Your cell phone plan costs 55 dollars a month, plus 35 cents per minute. Write an equation to represent the monthly bill of the cell phone plan.

    asked by Serenity on September 12, 2017
  4. Pre-Calculus/Trigonometry

    Help please Tracy has a cell phone plan that provides 250 free minutes each month for a flat rate of $29. For any minutes over 250, Tracy is charged $0.35 per minute. Which of the following piecewise functions represents charges

    asked by Anonymous on September 12, 2014
  5. Math

    The table shows two cell phone plans that offer free minutes for each given number of paid minutes used. Pablo has Plan A and Sam has Plan B Plan A Free Minutes=2 Paid Minutes=10 Plan B Free Minutes=8 Paid Minutes=25 a. What is

    asked by Matt-Please Help on September 17, 2016
  1. math

    Raj is deciding between two cell phone plans, A and B, which are both linear functions. The monthly charge for plan A according to the number of minutes used is shown in the table. Monthly Charge for Plan A Minutes used, x Monthly

    asked by Regina on October 21, 2016
  2. Math

    How would you solve this word problem in one variable inequality form? One cell phone company offers a plan that costs $29.99 and includes unlimited night and weekend minutes. Another company offers a plan that costs $19.99 and

    asked by Leah on September 25, 2013
  3. Math

    A cellular phone company offers two types of monthly plans. Plan A: 10 cents per minute Plan B: a monthly fee of $10 plus 7.5 cents/minute Define the appropriate variables and write an equation relating the cost and the numbers of

    asked by Annabelle on February 21, 2017
  4. Algebra Problem Solving

    Denise's cell phone plan is $29.95 per month plus $.10 per minute for each minute over 300 minutes of call time. Denise's cell phone bill is $99.95. For how many minutes was she billed? Answer is 700 but what is the algebraic

    asked by Jo on January 29, 2013
  5. algebra2

    10 points) Score 2. Allegra has a cell-phone plan that charges $65 per month and $0.10 for every minute that she uses the phone beyond what her plan allows. One month, she was billed $73.40. a. Define a variable for the unknown.

    asked by myira smith on December 9, 2014
  6. Math

    I'm not sure how i'm supposed to set up the equation to solve this. A phone company offers a plan for long distance service charges of .08 per minute. Another phone company offers a plan for $6 per month plus .02 per minute. For

    asked by Jessie on October 21, 2014

You can view more similar questions or ask a new question.