Math

I need some help please.
Which is the better buy? Explain.
$1.49 for 3 ft.
$.69 for 18 in.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 127
  1. 18 in is half of 3 ft , so the price of 3 ft should be twice that of 18 in

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. 1.49 / 3 = 0.50 per foot
    .69/1.5 = 0.46 per foot

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. ELITRICAL MATH! (LAST ONE FOR TODAY, HOPEFULLY!)

    Find each unit price. Which is the better buy? Explain. Electrical wire: $1.49 for 3 ft. $.69 for 18 in.

    asked by Agal on November 17, 2016
  2. math

    4 Luke can purchase a 12-pound item from several different retailers. Which of the following is the best buy? A Buy online for $15 plus pay shipping and handling costs of $0.79 per pound. B Buy online for $17 plus pay shipping and

    asked by Anonymous on February 6, 2016
  3. math

    1. Corey needs 24 boards that are 47.5 inches How many feet of board should he buy and then explain. 2. If you can only buy 8 foot boards, how many should he buy? and then explain.

    asked by Karen on January 24, 2013
  4. Algebra 1 please help answer

    A store has apples on sale for$3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9? Explain both questions. Thanks

    asked by Iana on November 4, 2014
  5. To: Reiny- Math

    Thank you so much for helping me but for #2 c.) is it yes or a no, though i did the rest of my questions but im stuck on this one so can you please help and explain a lot cause i have a test on this soon and i want to understand

    asked by Anonymous on May 22, 2013
  1. math

    In a study of the domestic market share of the three major automobile manufacturers A, B, and C in a certain country, it was found that their current market shares were 60%, 30%, and 10%, respectively. Furthermore, it was found

    asked by V on April 19, 2020
  2. economics

    Assume that the reserve requirement is 20%. Also assume that banks do not hold excess reserves and there is no cash held by the public. The Federal Reserve decides that it wants to expand the money supply by $40 million. a. If the

    asked by Anonymous on May 28, 2010
  3. math

    Kate is at a T-shirt sale where she can buy one and get a second one for 30% off. She wants to buy two T-shirts listed at $19 each. How much will she pay? A)$13.30 B)$24.70 C)$32.30

    asked by brandi on September 16, 2013
  4. Pre-Algebra

    You have $60 in your wallet and want to buy some new CDs. If the CDs are $11 each, what number of CDs, x, can you buy? Write and solve an inequality. Then explain your answer.

    asked by Ed on January 16, 2014
  5. math

    The tires mary wants to buy for her car cost $200 per tire. A store is offering the following deal: Buy 3 tires et the 4th tire for 75% off ! Mary will buy 4 tires using the deal . The sales tax is 8%. how much will mary save

    asked by sree on March 18, 2017
  6. math

    Sharon wants to buy a bike helmet that costs $21. She already has $9 saved. She plans to sell lemonade to earn enough money to buy the bike helmet. For each cup of lemonade she sells, she makes a profit of $0.20. Explain how to

    asked by Jay on April 22, 2015

You can view more similar questions or ask a new question.