math

brandon owns nearly two times as many CDs as Ingrid Brandon own 56 CDs write an equation an use it to estimate the number n of CDs Ingrid owns
A.n - 2 = 56; about 58 CDs
B.n + 2 = 56;about 54 CDs
C.n = 56; about 112 CDs
---
2
D. 2n = 56; about 28 CDs

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 624
  1. come on. read the words

    two times as many

    what do you think?

    1. 👍 0
    2. 👎 5
  2. ugh, it D

    1. 👍 3
    2. 👎 0
  3. its D :)

    1. 👍 1
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    x - 15 = 19 A.4 B.34 C.-4 D.-34 brandon owns nearly two times as many CDs as Ingrid Brandon own 56 CDs write an equation an use it to estimate the number n of CDs Ingrid owns A.n - 2 = 56; about 58 CDs B.n + 2 = 56;about 54 CDs

    asked by PPPLLLEEAASSEE HHEELLPP!!!!!! on December 5, 2018
  2. check answers pls

    1. 3(y+1) for y=2 A.6 B.9** c.7 D.8 2.d+g/h for d=35 , g=19 , and h=6 A.9** B.2.7 C.7.3 D.8 3. the cost in dollars of a field trip is 64+14n , where n is the number of people attending . what is the cost for 48 people? A. $736**

    asked by math help on November 17, 2016
  3. Math

    1. 3(y+1) for y=2 A. 6 B. 9 C. 7 D. 8 2. d+g/h for d = 45, g= 18, and h=9 A. 6 B. 7 C. 3 D. 4 3. The cost in dollars of a school banquet is 74+12n, where n is the number of people attending. what is the cost for 52 people? A. $550

    asked by Miko H🦋 on November 27, 2018
  4. math

    Julia works at a music store. One of her jobs is to stock new CDs on the shelf. A recent order arrived with 215 classical CDs, 125 jazz CDs and 330 soft rock CDs. Julia needs to place the CDs on sale racks with 5 CDs in each

    asked by silvy on April 3, 2016
  5. Math

    A vendor at a concert sells new and used CDs. The new CDs cost 2.5 times as much as the old CDs. If 4 used CDs and 9 new CDs cost $159, what is the price of each item?

    asked by Faith on April 9, 2014
  1. math

    A vendor at a concert sells new and used CDs. The new CDs cost 2.5 times as much as the old CDs. If 4 used CDs and 9 new CDs cost $159, what is the price of each item?

    asked by jazmyn on October 30, 2011
  2. algebra

    Mark wants to buy some used CDs from Hastings. He can get 6 CDs for $50.10 and 9 CDs for $75.15. Write the equation that can be used to find f(x), the amount he would pay at this rate if he bought x CDs. Thanks in advance :)

    asked by idk on February 28, 2019
  3. Math

    Tell whose CD collection has the greater ratio of rock CDs to total CDs. Glen has 9 rock CDs, 4classical CDs, and 5 other kind of CDs. Nina has 12 rock CDs, 8 classical CDs, and 7 other kind of CDs.

    asked by Viviana on December 5, 2012
  4. algebra

    you buy a storage rack that holds 40 cds. you have 27 cds. write an inequality that describes how many more cds you can hold. you buy 15 cds. will they all still fit?

    asked by Taylor on September 6, 2013
  5. elementary

    nuber sense minnie has 6 county cds and 5 rock cds.amanda has 5 rock cds and 6 country cds.who has more cds?explain.

    asked by josh on October 31, 2012

More Similar Questions