math

the cost in dollars of a school banquet 74 + 12n where n is the number of people attending what is the cost of 52 people

A.550$
B.698$
C.624$
D.138$

  1. 👍 2
  2. 👎 0
  3. 👁 549
  1. I'll be glad to check your answer.

  2. Does anybody want to lend a hand to help give all of the answers? Because, that would be really nice, and right on time too.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. Just to let everybody know, that wasn't sarcastic. And, I know you guys may not belive me so, I did the test, got three wrong, but I'm going to give all the right answers as a "PLEASE FORGIVE ME!" offering.
    1. B
    2. B
    3. C
    4. B
    5. B
    6. A
    7. A
    8. D
    9. C
    10. B
    11. A
    12. A
    13. A
    14. C
    15. A
    16. B
    17. B
    18. C
    I was so surprised when I only got three wrong. I was scrolling up and down. Math isn't my best subject. And for those of you who are like me, dive in to these answers, and maybe screenshot the page when you get a 100%
    In humility of helping fellow followers of Jiskha PrincessJay.

    1. 👍 0
    2. 👎 8
  4. Okay

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  5. That is soo wrong!!!!! ugh nobody follow her

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Suppose the total cost function for manufacturing a certain product C(x) is given by the function below, where C (x) is measured in dollars and x represents the number of units produced. Find the level of production that will

    asked by Britney on November 14, 2012
  2. Math-please check

    7. The cost for a business to make greeting cards can be divided into one-time cost (e.g., a printing machine) and repeated costs (e.g., ink and paper). Suppose the total cost to make 300 cards is $900.00, and the total cost to ma

    asked by Rose on March 11, 2018
  3. Math

    2. The cost of producing x units of a certain commodity is given by Px  1000  0 x MCsds, where P is in dollars and Mx is marginal cost in dollars per unit. A. Suppose the marginal cost at a production level of 500 units is

    asked by Sarah on September 1, 2019
  4. Math

    Hi y’all, me again. Can you help me on this? I got some answers, and I hope they are all right. Please let me know! Thanks! :) 1.2(y + 1) for y = 2 A. 6 B. 5 C. 7 D. 8 Is it “A”? 2. The cost in dollars of a school banquet is

    asked by Samantha on December 7, 2015
  5. math

    a school playground is in the shape of a rectangle 700 feet long and 200 feet wide. if fencing cost 20 dollars per yards what will it cost to place fencing around the playground

    asked by ash on January 11, 2012
  1. MATH

    The cost to manufacture a product is proportional to the quantity produced, with a cost of $270000 dollars per day when 900 items are produced. The cost to store n items is proportional to the square of n, with a daily storage

    asked by lily on March 2, 2016
  2. 7th grade math

    Not sure how to solve this: Suppose your school is selling magazine subscriptions. Each subscription cost $20. the company pays the school half of the total sales in dollars. The school must also pay a one-time fee of $18. What is

    asked by Alexis on October 17, 2014
  3. Statistics

    A mail order company has sent a questionnaire to each of its customers, asking how many of the previous year's promotions prompted orders that would not have otherwise been made. The accompanying table lists the probabilities that

    asked by Warren on September 17, 2010
  4. Math

    The cost of producing x units of a certain commodity is given by P(x)=1000+ int(MC(s))ds from 0 to x, where P is in dollars and M(x) is marginal cost in dollars per unit. A. Suppose the marginal cost at a production level of 500

    asked by Satoru on August 22, 2017
  5. math

    the cost in dollars of a school banquet is 74+12n where n is the number of people attending what is the cost for 52 people ? a.$550 b.$698 c.$624 d.$138

    asked by mouse on October 27, 2015
  6. statistics

    A study was conducted to investigate the relationship between the cost, y (in tens of thousands of dollars), per unit of equipment manufactured and the number of units produced per run, x. The resulting equation for the line of

    asked by edwin on December 6, 2010

You can view more similar questions or ask a new question.