Math

A pizza shop charges $2.00 for a slice that is one-eighth of a pizza and $3.00 for a slice that is one-fourth of a pizza.
One day the pizza shop makes 6 pizzas.
How much more money will they make if they slice all the pizzas into eighths than if they slice the pizzas into fourths?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. ………………………………………._¸„„„„_
    …………………….…………...„--~*'¯…….'\
    ………….…………………… („-~~--„¸_….,/ì'
    …….…………………….¸„-^"¯ : : : : :¸-¯"¯/'
    ……………………¸„„-^"¯ : : : : : : : '\¸„„,-"
    **¯¯¯'^^~-„„„----~^*'"¯ : : : : : : : : : :¸-"
    .:.:.:.:.„-^" : : : : : : : : : : : : : : : : :„-"
    :.:.:.:.:.:.:.:.:.:.: : : : : : : : : : ¸„-^¯
    .::.:.:.:.:.:.:.:. : : : : : : : ¸„„-^¯
    :.' : : '\ : : : : : : : ;¸„„-~"
    :.:.:: :"-„""***/*'ì¸'¯
    :.': : : : :"-„ : : :"\
    .:.:.: : : : :" : : : : \,
    :.: : : : : : : : : : : : 'Ì
    : : : : : : :, : : : : : :/
    "-„_::::_„-*__„„~"

    1. 👍
    2. 👎
  2. (2.00*8) * 6 = $96.

    (3.00*4) * 6 = $72.

    96 - 72 = $24 More.

    1. 👍
    2. 👎
  3. mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy mommy

    1. 👍
    2. 👎
  4. i love burger and i go to taco bell everyday and im a farting machine like ssunde deptrai and I hat emy life and my smells like your breathe wait i dont know how to spell well mommy mommy mommy ok I love my life shut up noobs smell my ok u are weird ok ok ok ok fatty pantys i love to be banned froim youre minecraft server i dont care your mommy is like a dorkie noob i like mommy mommy mommy which is you eww thats weird ok shoit up and stop reading or die in real life oh wait u are already dead ima seal ur a noobie i die so do u nooby my smells fresh say say I have ie in my s, you know whats thasty? hey its crhistmas u know whats ur surprrise?………………………………………._¸„„„„_
    …………………….…………...„--~*'¯…….'\
    ………….…………………… („-~~--„¸_….,/ì'
    …….…………………….¸„-^"¯ : : : : :¸-¯"¯/'
    ……………………¸„„-^"¯ : : : : : : : '\¸„„,-"
    **¯¯¯'^^~-„„„----~^*'"¯ : : : : : : : : : :¸-"
    .:.:.:.:.„-^" : : : : : : : : : : : : : : : : :„-"
    :.:.:.:.:.:.:.:.:.:.: : : : : : : : : : ¸„-^¯
    .::.:.:.:.:.:.:.:. : : : : : : : ¸„„-^¯
    :.' : : '\ : : : : : : : ;¸„„-~"
    :.:.:: :"-„""***/*'ì¸'¯
    :.': : : : :"-„ : : :"\
    .:.:.: : : : :" : : : : \,
    :.: : : : : : : : : : : : 'Ì
    : : : : : : :, : : : : : :/
    "-„_::::_„-*__„„~"

    0 0

    1. 👍
    2. 👎
  5. love ur momlove ur momlove ur momlove ur momlove ur momlove ur momlove ur momlove ur momlove ur momlove ur mom

    1. 👍
    2. 👎
  6. ………………………………………._¸„„„„_
    …………………….…………...„--~*'¯…….'\
    ………….…………………… („-~~--„¸_….,/ì'
    …….…………………….¸„-^"¯ : : : : :¸-¯"¯/'
    ……………………¸„„-^"¯ : : : : : : : '\¸„„,-"
    **¯¯¯'^^~-„„„----~^*'"¯ : : : : : : : : : :¸-"
    .:.:.:.:.„-^" : : : : : : : : : : : : : : : : :„-"
    :.:.:.:.:.:.:.:.:.:.: : : : : : : : : : ¸„-^¯
    .::.:.:.:.:.:.:.:. : : : : : : : ¸„„-^¯
    :.' : : '\ : : : : : : : ;¸„„-~"
    :.:.:: :"-„""***/*'ì¸'¯
    :.': : : : :"-„ : : :"\
    .:.:.: : : : :" : : : : \,
    :.: : : : : : : : : : : : 'Ì
    : : : : : : :, : : : : : :/
    "-„_::::_„-*__„„~"

    1. 👍
    2. 👎
  7. your mom is sexy

    1. 👍
    2. 👎
  8. fjsdbasjzm

    1. 👍
    2. 👎
  9. ………………………………………._¸„„„„_
    …………………….…………...„--~*'¯…….'\
    ………….…………………… („-~~--„¸_….,/ì'
    …….…………………….¸„-^"¯ : : : : :¸-¯"¯/'
    ……………………¸„„-^"¯ : : : : : : : '\¸„„,-"
    **¯¯¯'^^~-„„„----~^*'"¯ : : : : : : : : : :¸-"
    .:.:.:.:.„-^" : : : : : : : : : : : : : : : : :„-"
    :.:.:.:.:.:.:.:.:.:.: : : : : : : : : : ¸„-^¯
    .::.:.:.:.:.:.:.:. : : : : : : : ¸„„-^¯
    :.' : : '\ : : : : : : : ;¸„„-~"
    :.:.:: :"-„""***/*'ì¸'¯
    :.': : : : :"-„ : : :"\
    .:.:.: : : : :" : : : : \,
    :.: : : : : : : : : : : : 'Ì
    : : : : : : :, : : : : : :/
    "-„_::::_„-*__„„~"

    1. 👍
    2. 👎
  10. eeee

    e

    1. 👍
    2. 👎
  11. $24 more

    (2.00 x 8) x 6 = $96
    (3.00 x 4) x 6 = $72

    $96 - $72 = $24

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    A 6 inch personal pizza has 630 calories, with 240 of those from fat. A 16 inch pizza is cut into 8 slices. Estimate the number of calories in one slice of a 16 inch pizza.

  2. Math

    A pizza is cut into 12 pieces. Describe the steps you would take to find the area of one slice of the pizza.....Help?!

  3. calculus I

    a slice of pizza, in the form of a sector of a circle, is to have a perimeter of 24 inches. What should be the radius of the pan to make the slice of pizza largest?

  4. Math

    Pizza cost $1.50per slice. Use a table and an equation to represent the relationship between the number of slices of pizza bought and the total cost?

  1. Math

    Mario’s Pizzeria bakes olive pieces in the outer crust of its 20-inch (diameter) pizza. There is at least one olive piece per inch of crust. How many olive pieces will you get in one slice of pizza? Assume the pizza is cut into

  2. Math

    A pizza shop is considering increasing the diameter of its family pizza tray from 32 cm to 34 cm. Find the percentage increase in area, correct to two decimal places, from the 32 cm tray to the 34 cm tray.

  3. geometry

    You have a slice of pizza with a central angle that measures 140° that you want to share with your friend. She cuts it through the vertex into two slices. You choose one slice that measures 60°. How many degrees are in the other

  4. Algebra

    Jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. What is the cost of one slice of

  1. math

    Sandra makes a pizza she puts mushrooms on 2/8 of the pizza she adds green peppers to 5/8 of the pizza which topping covers more of the pizza

  2. fractions

    The Perez family ordered a large pizza for dinner into 8 slices. Marco ate 3/8 of the pizza. Ramon ate 1 slice more than Marco. Emilio ate the rest. How much of the pizza did Emilio eat? A. 1/8 of the pizza B. 2/8 of the pizza C.

  3. math

    your class had a pizza party. 3\8 of one pizza was left over after 4/8 of another pizza was left over .you put them both into one box. how much pizza do you have altogether?

  4. algebra

    jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. whay is the cost of one slice of

You can view more similar questions or ask a new question.