Algebra

A phone company has a monthly data plan where a customer pays flat monthly fee of $20 and then a certain amount of money per gigabyte (GB) of data used on the phone. If a customer uses 3 GB, the monthly cost will be
$26. If the customer uses 4 GB, the monthly cost will be $28.

a. Find a linear equation for the monthly cost of the data plan as a function of
x, the number of MB used.
C(x) =

b. Interpret the slope and y-intercept of the equation.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
  1. From the first part of your data, we know that
    C(x) = mx + 20
    we know 2 ordered pairs (3,26) and (4,28)
    sub in the first:
    26 = 3m+20
    3m = 6
    m = 2
    so C(x) = 2x + 20

    Did you notice that the 2nd point was not needed, thus the part "If the customer uses 4 GB, the monthly cost will be $28" is superfluous information.

    Use you knowledge about the equation in the form y = mx + b to answer b)

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math (One Step Inequalities)

    It costs $100 to join a fitness center plus a monthly fee. You spent $700 last year at the fitness center. How much was the monthly fee? Write and solve an equation to determine the monthly fee.

  2. Algebra

    A phone company offers two monthly charge plans. In Plan A, the customer pays a monthly fee of $35.70 and then an additional 6 cents per minute of use. In Plan B, the customer pays a monthly fee of $30 and then an additional 7

  3. Algebra

    A phone company offers two monthly charge plans. In Plan A, the customer pays a monthly fee of $13 and then an additional 6 cents per minute of use. In Plan B, there is no monthly fee, but the customer pays 8 cents per minute of

  4. math

    The monthly cost (in dollars) of a long-distance phone plan is a linear function of the total calling time (in minutes). The monthly cost for 40 minutes of calls is $12.18 and the monthly cost for 97 minutes is $17.31. What is the

  1. Math

    A cell phone company offers two different plans. Plan A: Monthly fee of $28 30 free minutes $0.45 per additional minute Plan B: Monthly fee of $40 No free mins $0.25 per additional minute Determine the time in the mins that

  2. geometry

    a phone company charges a flat monthly fee of $15 for cell phone services, plus an additional fee for every minute you talk. in a given month, you are charged $36 for the 24 minutes you talked( not including the $15 flat fee.) let

  3. Math

    Your long distance telephone providers offers two plans.Plan A has monthly fee of $15 and $0.25 per minute. Plan B has a monthly fee of $20 and $0.05 per minute.Write and solve an equation to find the number of minuts that you

  4. Math

    Customers of a phone company can choose between two service plans for long distance calls. The first plan has a $14 monthly fee and charges an additional $0.20 for each minute of calls. The second plan has an $18 monthly fee and

  1. math

    One phone plan charges a $20 monthly fee and $0.08 per minute on every phone call made. Another phone plan charges a $12 monthly fee and $0.12 per minute on each call. After how many minutes is the charge the same for both plans?

  2. math

    Raj is deciding between two cell phone plans, A and B, which are both linear functions. The monthly charge for plan A according to the number of minutes used is shown in the table. Monthly Charge for Plan A Minutes used, x Monthly

  3. math

    One phone company charges a flat fee of $35, plus $0.15 for each minute. The other phone company charges a flat fee of $20, plus $0.25 for each minute. Which equation can be used to solve for the number of minutes, m, for which

  4. math

    A cell phone company charges a monthly fee plus $0.25 for each text message. The monthly fee is $30.00 and you owe $59.50. Write and solve an equation to find how many text messages x you had.

View more similar questions or ask a new question.