algebra

The total cost (in dollars) for a company to manufacture and sell
x items per week is C=50x+40 whereas the revenue brought in by selling all
x items is R=68x−0.3x^2. How many items must be sold to obtain a weekly profit of $200?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Profit = Revenue - Cost
    So, you want to find x such that

    (68x-0.3x^2)-(50x+40) = 200
    or, in a more standard form,
    0.3x^2-18x+240 = 0
    or
    x^2-60x+800 = 0
    (x-40)(x-20) = 0
    ...

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. calculus

    A fertilizer producer finds that it can sell its product at a price of p=300-x dollars per unit when it produces x units of fertilizer. The total production cost (in dollars) for x units is C(x)= 20,000+24x+0.5x^2. How many units

  2. Calculus

    A company manufactures x units of one item and y units of another. The total cost in dollars, C, of producing these two items is approximated by the function C=7x^2+xy+1y^2+600. A) If the production quota for the total number of

  3. Algebra 2

    a company plans to sell embroidered hats for $15. the company's financial planner estimates that the cost, y, of manufacturing the hats is a quadratic function with a y-intercept of 7,920 and a vertex of (150, 9,000). what is the

  4. pre-calculus

    the profit of a company, in dollars, is the difference between the company's revenue and cost. the cost C(x), and R(x) are functions for a particular company. the x represents the number of items produced and sold to distributors.

  1. Math

    Complete each of the tasks outlined below. Task 1 You are starting a new business in which you have decided to sell two products instead of just one. Determine a business you could start and choose two products that you could

  2. maths

    It costs a publishing company $50000 to make books. The $50000 is a fixed cost or a cost that cannot change. To help the publishing company sell the books, a marketing company charges $4 for each book sold. If the company sells

  3. algebra

    You are an entrepreneur and selling handmade kites. Your company Kites-R-Fun has been contacted by a customer in Alaska who wants to purchase several of your best-selling kites and wants you to ship them to her. You have already

  4. Algebra 1 A

    Please help, i need some assistance as i don't understand the material! You are starting a new business in which you have decided to sell two products instead of just one. Determine a business you could start and choose two

  1. Math - average rate problems(check + help)

    The total cost, c, in dollars of operating a factory that produces kitchen utensils is C(x)=0.5x^2+40x+8000, where x is the number of items produced in thousands. a)Determine the marginal cost of producing 5000itmes and compare

  2. financial math

    Mary is buying several items that cost $128.25 total. She is using a store coupon for 35% off her purchases. She has to pay 4% sales tax. Calculate the total cost of the items.

  3. analazye profit functions

    For a certain company, the cost function for producing x items is C(x)=40x+150 and the revenue function for selling x items is R(x)=−0.5(x−80)2+3,200. The maximum capacity of the company is 100 items. The profit function P(x)

  4. Math

    The total cost (in dollars) for a company to manufacture and sell x items per week is C(x)=70x+400. If the revenue brought in by selling all x items is R(x)=90x−0.05x^2, find the weekly profit. How much profit will be made by

You can view more similar questions or ask a new question.