geometry

An ice cream company manufactures and distributes ice cream cups and cones to grocery stores. The company sells the ice cream cups in packages of 12, 18, and 24 units, and the ice cream cones in packages of 14 and 21 units. Which of the following statements is not true?
A) The 24 pack of cups has more ice cream than the 21 pack of cones.
B) The 12 pack of cups has more than 250 cubic inches of ice cream.
C) The 14 pack of cones has more than 350 cubic inches of ice cream.
D) teh 12 pack of cups has enough ice cream to fill in a cylinder container, 8" tall and 6" wide.

Thank you!!

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. since you have given no information about the sizes of the cups and cones, it's impossible to say how much ice cream is involved.

    1. 👍
    2. 👎
  2. i agree wit steve on dis one

    1. 👍
    2. 👎
  3. i needed this😢

    1. 👍
    2. 👎
  4. what was the answer to this cuz i rlly need it too

    1. 👍
    2. 👎
  5. A is the wrong answer

    1. 👍
    2. 👎
  6. The answer is A

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. business

    Suppose that Paulie and Vinny each can produce ice cream or t-shirts. it shows the quantity of each good that Paulie and Vinny each can produce in one hour, respectively, if they devote all of their time and effort into making the

  2. geometry

    ma is ordering an ice cream dessert. She must order a size, a flavor of ice cream, and a topping. There are sizes, flavor, and toppings to choose from. How many different ice cream desserts could she order?

  3. stats

    Data are collected on the 35 students in a college history course. Which of the following is not a variable for the data set? E? Student birth month A Political affiliation of student B Student age C Student address D Number of

  4. Quantitative Reasoning (math)

    One out of every five people who buys ice cream buy vanilla ice cream. If a store sells 125 ice cream cones in one day, about how many will be vanilla? I know how to solve the proportion once I set it up, but I cant figure out how

  1. STATISTICS

    If I go into an ice cream parlor, and I have the choice of having one of 10 different flavors , with one of 5 different toppings and one of 3 different types of cones, How many times can I come back to this place and get a

  2. MATHS

    The recipe for mint chocolate ice cream requires 2 1/4 cups of creams for 5 people. You need ice cream for 8 people. How much cream will you need? Please explain,thanks.

  3. Maths

    An ice cream shop offers 3 ice cream flavor,3 types of syrup,and 2 toopings for sundaes. How many different ways are there to make a sundae with one ice cream flavor , one type of syrup ,and one type of topping

  4. Please check Ms. Sue on math!

    An ice cream shop offers the toppings shown below. How many 4-topping ice cream sundaes can you make? chocolate chips walnuts strawberry sprinkles caramel hot fudge whipped cream gummy bears 11 28 ** 30 35

  1. Maths

    An ice cream store sells 20 different flavors of ice cream and 3 different types of cones. How many different combinations of cone and ice cream flavor are possible, if customers are permitted to choose only one flavor of ice

  2. math

    An ice cream cone is 6m x 63cm√ in depth. How many ice cream cones would you need for 630 cm of ice cream?

  3. Math 6

    n ice cream stand sells chocolate, vanilla, and strawberry ice cream as well as a choice of 22 toppings. How many choices are there for a single flavor of ice cream with one topping? How do I do this? is it 46 choices? Am I right?

  4. Math ( Word Problem )

    Joel sells ice cream cones at the county fair. he has to rent the equipment for $49 and spend $.043 on ingredients for each one. How many ice cream cones must he sells at $1.10 each in order to make a profit? Write an inequality

You can view more similar questions or ask a new question.