math

Ronny bought 80 pears for $60. He threw away 12 rotten ones and sold the rest at 4 for $5. How much money did he make?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. (80-12)/4 * 5 - 60 = 25

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. maths

    a fruit seller buys 712 fruits ,of which 3/4 are apples. of all apples that he bought 1/3 were found to be rotten. if he sold all the good apples at Rs.5 1/4 each.how much money did he receive on selling all the good apples.

  2. math

    A vendor bought 10 dozen eggs at the rate of Rs 22 per dozen. Six of the eggs were rotten. He sold the remaining eggs at the rate of Rs 2.50 per egg. Find his profit or loss. Ans-65 profit Pls help me

  3. Maths

    Adnan bought 96 eggs at the rate of Rs.40 per dozen and sold sold at the rate of Rs.4 per egg. Find the percentage of profit, if 3 eggs were rotten

  4. Math

    Please these word problem. A box contained fruits such as apples, oranges and pears. 3/5 of the fruits were apples. 1/4 of the remaining fruits were oranges and the rest were pears. If there were 60 pears in the box, how many

  1. English

    1. Two-thirds of the apple is rotten. 2. Two-thirs of the apples are rotten. (Both are correct,right?0 3. Most of the books were his. 4. Most of the time was spent in reading. (Are both grammatical? Do we have to use 'in' before

  2. math

    a grocer bought 25 dozens of eggs for Rs 525. out of these, 18 eggs were found to be rotten. he sold the remaining eggs at the rate of Rs 26 per dozen. find his gain or loss percent.

  3. Math

    Azeem bought 30 dozen eggs. Out of which 30 eggs were rotten. If he bought it for Rs 1800. What should be the selling price of each egg to get a profit of one rupe per egg. Please explain it I can't get it

  4. mathematics

    An orchard grows both apples and pears. 1/4 of the fruit they grow is pears. What is the ratio of pears to apples?

  1. Maths

    Ann bought 5/8kg of tomatoes to make a salad dish.2/5 of the tomatoes were rotten and the rest were fresh.What was the mass of fresh tomatoes.

  2. math

    a shopkeeper bought some eggs at rupees 3 each.20 of them were broken while the rest were sold at 4 rupees each.if he made a profit of 20%,find how many eggs he bought

  3. Mathematics

    A man bought 360 eggs at rupees 12 per dozen.60 eggs were broken and 30 eggs were rotten. Find his profit or loss per cent, if he sells the rest of the eggs at rupees 15 per dozen.

  4. 9th grade

    Celia bought 12 apples, ate two of them, and sold the rest at 20 cents more per apple than she paid. Her total profit was $1.00. How much did she sell for each apple? I need help with this question. I know that this is a bought

You can view more similar questions or ask a new question.