Algebra 1

A grocer wants to mix nuts costing $5 per kg with nuts costing $8 per kg to make a 10 kg mixture selling for $6 per kg. How much of each type should be mixed?

How do I set up this problem? Thank you.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. let E be weight of expensive nuts, C be cheaper nuts
    E*8+C*5=10*6 value equation
    E+C=10 mass equation

    Solve it by any method, I will do determinants

    Det: 8-5=3
    E= (60-50)/3=10/3 =3.33 lb
    C= 80-60 /3=20/3 =6.66 lb

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    bobpursley

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    A grocer mixes together some cashews costing 8$ per kilogram with some nuts costing 10$ per kilogram. The grocer sold 12 kg of the mixture for 8.50$ per kilogram. How many kilograms of cashews were in the mixture? I have to find 2

  2. math

    A recipe for snack mix has a ratio of 2 cup of nuts 4 cups of pretzels and 3 cups of raisins. How many cups of nuts are there for each cup of fractions?

  3. math

    A health food store sells a mixture of raisins and roasted nuts. Raisins sell for $4.00/kg and nuts sell for $6.00/kg. How many kilograms of each should be mixed to make 40 kg of this snack worth $4.75/kg?

  4. Calculus

    A landscape architect wished to enclose a rectangular garden on one side by a brick wall costing $60/ft and on the other three sides by a metal fence costing $50/ft. If the area of the garden is 102 square feet, find the

  1. Math

    A recipe requires 3/4 cup of nuts for 1 batch of muffins. How many batches of muffins can be made using 7 1/2 cups of nuts?

  2. math

    A group of hikers buys 8 bags of mixed nuts .Each contains 3 1/2 cups of nuts.The mixed nuts are shared evenly among 12 hikers.How many cups of mixes nuts each hiker receive?Show your work or explain your answer.

  3. Math

    A snack mix contains toasted oat cereal, pretzels, and nuts in a ratio of 2:2:1 by mass. What mass of each ingredient is needed to make the following amounts of snack mix? a)330g b)210g c)500g d)750g

  4. College Algebra

    Randall wants to mix 41 lb of nuts worth ​$2 per lb with some nuts worth ​$8 per lb to make a mixture worth ​$7 per lb. How many pounds of ​$8 nuts must he​ use?

  1. algebra

    A grocer wants to mix nuts which sell for Rs 40 per kilo with nuts which sell Rs 90 per kilo in order to make a mixture which could sell for Rs 70 per kilo.How many kilos of each should be mixed to get a mixture of 630 kilos?

  2. math

    kylie makes a trail mix by mixing nuts and raisins in the ratio 7:3 . she has 84 nuts and 60 raisins . how much trail mix can she make?

  3. Maths

    URGENTLY ANSWER RATIO MATHS !!! Please EXPLAIN the steps fully CLEARLY, I have AlREADY GOT ANSWER so no need to worry. This is for GCSE just so you know. I want explanation for both problems. Ratio Problem 1- Chantel makes muesli

  4. Mathematics

    Check my answer?? The bulk food section of a grocery store has two bins with different types of mixed nuts, The first bin contains Walnuts, peanuts and pistachios, The second bin contains pecans, almonds, Brazil Nuts and Walnuts,

You can view more similar questions or ask a new question.