Math

If I can buy 2 packages of raspberry for $6.00, then how many Can I buy for $48.00?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Each package is $3.00

    What do you think you should do with these two numbers -- $3.00 and $48.00?
    add?
    subtract?
    multiply?
    divide?

    What gives you a reasonable answer?

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math 3

    Tia is buying paper cups and plates. Cups come in packages of 12, and plates come in packages of 10. She wants to buy the same number of cups and plates, but plans to buy the least number of packages possible. How much should Tia

  2. math

    Cookies are sold singly or in packages of 2 or 6. with this packaging, how many ways can you buy exactly 10 cookies? Please help immediately!!!

  3. Math

    You're planning on making 5 meatloafs for a party. You go to the store to buy breadcrumbs, and see they are sold by the canister. How many canisters do you need to buy?

  4. Math

    Juanita is making necklaces to give as presents she plans to put 15 beads on each necklace beads are sold in packages of 20 what is the least number of packages she can buy to make necklaces and have no beads left over

  1. English

    Identify the subject and complete verb in each of the following sentences. 1. Please go to the store and buy some milk for the baby. A. you; go/store B. you; go/buy C. store; go/buy D. milk; go/buy I think that it's D (milk is the

  2. math

    veggie patties are sold in packages of 5. burn are sold in packages of 8. you need about 125 veggie burgers for a school Barbecue. you do not want any patties or burn left over. how many packages of each should you buy?

  3. math

    you are responsible for buying supplies for an upcoming camping trip. you can buy packages of stew that just need water added and then are heated. Each package costs $4.95 and contains enough stew for 2 people. You need to buy

  4. math

    Kate is at a T-shirt sale where she can buy one and get a second one for 30% off. She wants to buy two T-shirts listed at $19 each. How much will she pay? A)$13.30 B)$24.70 C)$32.30

  1. math

    Juanita is making necklaces to give as presents she plans to put 15 beads on each necklace beads are sold in packages of 20 what is the least number of packages she can buy to make necklaces and have no beads leftover over

  2. equations and inequalitys

    You are saving moneyto buy a $200 video game system.You earn $20 a week for doing chores around the house.You get $35 from a reliative on your birthday.How many whole weeks will it take for you to have enough money to buy the

  3. math

    In a survey of 120 consumers conducted in a shopping mall, 80 consumers indicated that they buy Brand A of a certain product, 68 buy Brand B, and 42 buy both brands. How many consumers participating the survey buy: a) At least one

  4. math

    1. Hot dogs come 10 to a package, and hot dog buns come 8 to a package. What is the smallest number of packages of each that Phillip could buy so that there are no leftover hot dogs or buns? Hot dogs 4 Hot dog buns 5 2. Hamburger

You can view more similar questions or ask a new question.