math

Pete recently bought whiteboard supplies for employees in his office. He spent $140 on whiteboards, markers, and erasers. The markers came in packs of 5, which cost $6 per pack. One (1) eraser was 1/3 of the cost of 1 pack of markers and 1 whiteboard was 5 times the cost of 1 eraser. If Pete purchased 56 items in total, including 35 markers, then how many whiteboards did he buy?

asked by l
  1. number of markers ..... 35 , so 7 packs
    number of erasers ...... x
    number of whiteboards .... y
    cost of markers ------ $6 per pack
    cost of erasers ------ $2
    cost of whiteboards ---- $10

    x+y+35 = 56
    x + y = 21 **
    7(6) + 2x + 10y = 140
    2x + 10y = 98
    x + 5y = 49 ***

    subtract ** from ***
    4y = 28
    y = 7

    carry on .....

    posted by Reiny

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    I bought three times as many erasers as pens and spent $155 in total. I spent $65 more on the pens than the erasers. Given that 's pen cost $1.90 more than an eraser, find the cost of a pen.
  2. math

    Help solving one more question please!Mason spent $15.85 for 3 notebooks and 2 boxes of markers.The boxes of markers cost $3.95 each,and the sales tax was $1.23.he also used a coupon for $0.75 off his purchase.If each notebook had
  3. math

    Help solving one more question please!Mason spent $15.85 for 3 notebooks and 2 boxes of markers.The boxes of markers cost $3.95 each,and the sales tax was $1.23.he also used a coupon for $0.75 off his purchase.If each notebook had
  4. Math

    Mrs.Carter bought 7 dry erase markers for $40. How much would 20 markers cost ?
  5. Math

    Ms. Compra bought 5 markers for $4.75. At this price how much will 4 markers cost? I got .95 each. Is that correct?
  6. Math

    If I spent $15.85 for three notebooks and 2 boxes of markers the boxes of markers cost 3.95 each and the tax is 1.23 and I have a coupon for 0.75 how much did each notbook cost
  7. algebra

    Rachael bought 12 pencils and 7 markers for $5.36, and later bought 8 pencils and 5 markers for $3.68. Find the cost of each pencil and marker.
  8. Math

    Please help solve and explain it, thank you. 1. Juan, Steve and Gabriella bought a total of 30 markers at an art store. Juan bought 3 more markers than Steve. Gabriella bought 7 times as many markers as Steve. How many markers did
  9. Math

    A box contained some red, blue, and green markers. For every 3 red markers, there were 2 blue markers. For every 3 blue markers, there were 7 green markers. A) Find the ratio of red markers to blue markers to green markers. B)
  10. math

    Juan, Steve, and Gabriella bought a total of 30 markers at an art store. Juan bought 3 more markers than Steve. Gabriella bought 7 times as many markers as Steve. How many markers did each buy.

More Similar Questions