Math

A restaurant manager bought 20 packages
of bagels. Some packages contained 6 bagels
each, and the rest contained 12 bagels each.
There were 168 bagels in all. How many
packages of 12 bagels did the manager buy?
A 6
B 8
C 9
D 12


D 12

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 311
asked by Ron

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    I don't want the answer I want to know how you solve the problem! A restaurant manager bought 20 packages of bagels. Some packages contained 6 bagels each, and the rest contained 12 bagels each. There were 168 bagels in all. How

    asked by Ron on April 9, 2007
  2. math

    3 PART PROBLEM: Jen bought some sesame bagels and some plain bagels. The ratio of the number of sesame bagels to the number of plain bagels is 1:3. a)What fraction of the bagels are plain? b)What percent of the bagels are plain?

    asked by kymy on January 11, 2015
  3. MATH PLEASE

    Miday Quong is buying bagels for her coworkers. She buys a dozen bagels priced at $5.49 a dozen. The bakery's cost for making the bagels is $2.25 per dozen. What is the markup rate based on selling price on a dozen bagels? 17.3

    asked by BRAD on February 25, 2016
  4. math

    Miday Quong is buying bagels for her coworkers. She buys a dozen bagels priced at $4.42 a dozen. The bakery’s cost for making the bagels is $2.25 per dozen. What is the markup rate on a dozen bagels?

    asked by joe on October 17, 2019
  5. Math

    Susanne and Barry each by 4 equal sized bagels. They divide the bagels equally among themselves and 3 other friends. How many bagels does each person get?

    asked by Aaliyah on February 1, 2016
  6. math

    belle bought packages of beads for her project.ben bought twice as many packages as belle.micalla bought three times as many packages as belle.altogether,they bought 24 packages of beads.how many packages did each person buy?

    asked by angela on September 28, 2009
  7. math

    belle bought packages of beads for her project. ben bought twice as many packages as belle. micalla bought three times as many packages as belle. altogether, they bought 24 packages of beads. how many packages did each person buy?

    asked by Anonymous on September 16, 2010
  8. Math

    Jen buys sesame bagels and plain bagels. If the ratio of sesame to plain is 1:3 and Jen bought 2 dozen bagels, what percent of the bagels are plain? How many bagels are plain? Suppose each plain bagel has 0.53 gram of salt, and

    asked by Anonymous on February 20, 2019
  9. Math

    1.A maximum of 149 students are allowed to be seated in the cafeteria at one time. The school janitor has already placed 8 tables that seat 9 students each. The remaining tables to be placed seat 7 students each. How many of the

    asked by Jerald on April 13, 2013
  10. math

    Marcella and Ruben bought some party supplies. Marcella bought 3 packages of balloons and 4 packages of favors for $14.63. Ruben bought 2 packages of balloons and 5 packages of favors for $16.03. Find the price of a package of

    asked by lee on March 19, 2018

More Similar Questions