Math

A baseball bat eight baseballs cost $163.25 that cost 106.45 what is the cost of c of one baseball
*posting again bc no one helped me before :((

asked by marie
  1. A. 163.25 - 8c = 106.45; $33.72
    B. 8c + 106.45 = 163.25; $7.10
    C. 8c + 163.25 = 106.45; $7.10
    D. 8c -106.45 = 163.25; $ 33.71
    *those are the possible answers that they have

    posted by marie
  2. https://www.jiskha.com/display.cgi?id=1521046683

    posted by Writeacher

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    A baseball bat eight baseballs cost $163.25 that cost 106.45 what is the cost of c of one baseball
  2. Maths

    9. r/15 ≥ -3 R ≥ -45*** R ≥ -15 R ≥ 12 R ≥ 45 10. -8x > -64 x < 8*** x > 8 x < -72 x > 72 13. A baseball bat and 8 baseballs cost $163.25. The bat costs $106.45. What is the cost c of
  3. 7th grade math Ms. Sue please

    13. A baseball bat and 8 baseballs cost $163.25. The bat costs $106.45. What is the cost c of one baseball? (1 point) 163.25 – 8c = 106.45; $33.71 8c + 106.45 = 163.25; $7.10 8c + 163.25 = 106.45; $7.10 8c – 106.45 = 163.25;
  4. Math

    If a baseball and bat cost $110, and the bat costs $100 more than the ball, how much does the ball cost? I don't get it i say it's 10 but its not its 5 YYYYYYYYY
  5. Microeconomics

    Baseballs cost $5 and baseball gloves cost $20. Assume you have $100 total to spend on these items. Construct a table similar to the one on page 158. What is the point, based on the Equimarginal Rule, that has equal marginal
  6. epoka university

    1) The cost that is related to the particularly cost object and can be traced to it in an economically feasible (cost-effective) way is called: o Indirect cost o Cost tracing o Direct cost o Variable cost
  7. accounting

    # 1 Takers,Inc.provide the following results: 2004 2003 Units 2,400 3,000 Total Cost 19,200 24,000 What form of cost behavior is the cost above? Fixed cost, Sunk Cost, Mixed Cost or Variable Cost
  8. business and finance

    The cost of producing a number of items x is given by C=mx+b, inwhich b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost
  9. math

    33 pounds of bananas cost $163.50. how much would 18 pounds cost? how much would a one pound banana cost?
  10. ACCOUNTING HELP

    Hello, I'm having trouble understanding Direct Cost, Overhead Cost and Indirect Cost. ***Also Period cost and Product cost. please can anyone explain it and give examples for each! thanks

More Similar Questions