Physics

Your cat “Ms.”(mass 9.00 kg) is trying to make it to the top of a frictionless ramp 2.00m long and inclined 19.0 degrees above the horizontal. Since the poor cat can’t get any traction on the ramp, you push her up the entire length of the ramp by exerting a constant 50.0N force parallel to the ramp. If Ms. is moving at 2.00m/s at the bottom of the ramp, what is her speed when she reaches the top of the incline? What is the cat's speed v2 when she reaches the top of the incline?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. force of gravity down ramp = m g sin19 = 9 * 9.81 * .3256 = 28.7 N
    push force up ramp = 50 N
    net force up = 50 - 28.7 = 21.26 N up ramp
    work done by push = 21.26 * 2 = 42.5 Joules

    that 42.5 Joules = gain in Potential + gain in kinetic
    gain in potential = m g h = 9 * 9.81 * 2 sin 19 = 57.5 J
    so
    42.5 = 57.5 +(1/2)9(V^2 - 2^2)
    - 15 = 4.5(V^2 -4) = 4.5 V^2 - 18

    3/4.5 = V^2
    V = 0.816 m/s

    1. 👍
    2. 👎
  2. work added up the ramp: force*distance=50*2=100joules
    work extraced by gravity= 9(9.8*2*sin19)
    final KE=initial KE+workdone-PEgained=1/2 * 9(9.8)2^2+100-9*(9.8)2*sin19

    from final KE, solve for final velocity.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    bobpursley
  3. push force up ramp = 50 N

    work done by push = 50 * 2 = 100 Joules

    that 100 Joules = gain in Potential + gain in kinetic
    gain in potential = m g h = 9 * 9.81 * 2 sin 19 = 57.5 J
    so
    100 = 57.5 +(1/2)9(V^2 - 2^2)
    42.5 = 4.5(V^2 -4) = 4.5 V^2 - 18
    60.5 /4.5 =V^2

    V = 3.67 m/s
    V = 0.816 m/s

    1. 👍
    2. 👎
  4. push force up ramp = 50 N

    work done by push = 50 * 2 = 100 Joules

    that 100 Joules = gain in Potential + gain in kinetic
    gain in potential = m g h = 9 * 9.81 * 2 sin 19 = 57.5 J
    so
    100 = 57.5 +(1/2)9(V^2 - 2^2)
    42.5 = 4.5(V^2 -4) = 4.5 V^2 - 18
    60.5 /4.5 =V^2

    V = 3.67 m/s

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Physics

    A block of mass m = 2.00 kg rests on the left edge of a block of mass M = 8.00 kg. The coefficient of kinetic friction between the two blocks is 0.300, and the surface on which the 8.00- kg block rests is frictionless. A constant

  2. physics

    A catapult launches a cat from ground level to a target located on the ground. The cat leaves the catapult moving at 100 km/h at an angle of 40º. a) What is the cat’s velocity half-way through the trajectory (size and

  3. physics

    what minimum speed does a 100g puck need to make it to the top of a 3m long 20degree frictionless ramp?

  4. physics

    After landing safely on the target the cat tries another projectile apparatus. This time the cat is shot out of a cannon over a 30 m high wall. The cat is launched at an angle of 55º0 and can be assumed to be at ground level

  1. Physics

    The magnitude of the momentum of a cat is p. What would be the magnitude of the momentum (in terms of p ) of a dog having two times the mass of the cat if it had the same speed as the cat? What would be the magnitude of the

  2. Physics

    Two blocks, stacked one on top of the other, slide on a frictionless horizontal surface. The surface between the two blocks is rough, however, with a coefficient of static friction equal to 0.50. The top block has a mass of 2.6

  3. physics

    A cat walks along a uniform plank that is 4 m long and has a mass of 7 kg. The plank is supported by two sawhorses, one 0.44 m from the left end of the board and the other 1.5 m from its right end. When the cat reaches the right

  4. Physics

    What minimum speed does a 170 g. puck need to make it to the top of a 6.0 m. long, 27 frictionless ramp?

  1. Physics

    A body of mass 10kg is to be raise from the bottom to the top of an inclined plane 5m long and 3.0m off the ground at the top assuming a frictionless surface,how much work must be done by the force parallel to the plane pushing

  2. physcs

    A small block of mass m1 = 0.500 kg is released from rest at the top of a curve-shaped frictionless wedge of mass m2 = 3.00 kg, which sits on a frictionless horizontal surface as in the figure below. When the block leaves the

  3. physicssss

    A mass m = 73 kg slides on a frictionless track that has a drop, followed by a loop-the-loop with radius R = 17.9 m and finally a flat straight section at the same height as the center of the loop (17.9 m off the ground). Since

  4. Physics

    Two blocks, stacked one on top of the other, slide on a frictionless horizontal surface. The surface between the two blocks is rough, however, with a coefficient of static friction equal to 0.50. The top block has a mass of 2.6

You can view more similar questions or ask a new question.